Niedziela, 17 października 2021

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Kuźniański urząd pokazał jakie bloki mogą powstać w gminie [WIZUALIZACJE]

10.09.2021 13:58 | 2 komentarze | mad

Planowanie, finansowanie i realizacja budowy ok. 100 mieszkań pod wynajem z opcją dojścia do własności przy ul. Bema nastąpi poprzez Spółkę SIM Śląsk Południe Sp. z o.o. Jednym z udziałowców Spółki, w skład której wchodzi 7 gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości, jest Kuźnia Raciborska.

Kuźniański urząd pokazał jakie bloki mogą powstać w gminie [WIZUALIZACJE]
To poglądowe zdjęcia bloków, choć w gminie nie wykluczają, że finalne będą tak właśnie wyglądać. Urzędnicy wyjaśniają, że zakłada się budowę bloków jednoklatkowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Szczególne kryteria przydziału lokali mieszkalnych, jak również warunki i zasady naboru, określa gmina dla swojej inwestycji, takiego regulaminu dla Kuźni Raciborskiej można spodziewać się pod koniec tego roku. Umowa Spółki SIM będzie podpisana 11 października 2021 - informuje urząd.

Kontakt z ankietowanymi

W urzędzie ponadto wyjaśniają, że z osobami, które uczestniczyły w ankietowaniu programu „Mieszkanie Plus” będą kontaktować się „bezzwłocznie po podpisaniu umowy Spółki SIM”. -Uczestnictwo w ankietowaniu nie uprzywilejowuje do ubiegania się do przydziału mieszkania. Lista osób chętnych do przystąpienia do programu jest otwarta. Postęp prac, czyli przystąpienie do budowy kolejnych bloków mieszkalnych zdeterminuje liczba podpisanych umów - precyzują w urzędzie.

Na chwilę obecną w Kuźni Raciborskiej jest planowana budowa około 100 mieszkań. 

(Kliknij TUTAJ, aby powiększyć)

Po latach oczekiwań...

Przypomnijmy, o realizacji tego zamierzenia, czyli budowie mieszkań w Kuźni Raciborskiej mówi się od lat. Miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przeprowadzał nawet ankietyzację, chcąc rozeznać, jakie jest zainteresowanie takim pomysłem. - Przystępując do tego programu, będziemy korzystali z instrumentów zaproponowanych przez rząd: aktualnej wersji „Mieszkania Plus” i „Mieszkania na start” oraz własnych możliwości gminy - informowano wówczas. Należało jednak poczekać na transformację rządowego programu, aby faktycznie coś ruszyło w tym kierunku.

To temat związany ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową Śląsk Południe Sp. z o.o, w której Kuźnia Raciborska objęła udziały otrzymane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w celu pokrycia kapitału zakładowego Spółki. - Wkład pieniężny do tej inicjatywy jest już na naszych kontach, więc fizycznie mamy już 3 mln złotych - podkreślał w maju w rozmowie z Nowinami burmistrz Paweł Macha.

Jak wyjaśniał włodarz, mieszkania mają być dedykowane osobom, których dochody są wyższe od minimum niezbędnego do przydzielenia mieszkania komunalnego. - To są osoby, które będą mogły takie mieszkanie wynająć, mało tego, przejść do własności na takim mieszkaniu - podał podczas obrad, kiedy radni podejmowali uchwałę w kierunku poparcia tej inicjatywy.

Samorząd, oprócz udziałów do Spółki wszedł również gruntami przeznaczonymi pod budowę tych mieszkań. Bloki mają powstać przy ulicy Bema. To tereny, które w planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na budownictwo wielomieszkaniowe.

- Mam nadzieję, że w tym roku ruszymy z kopyta - odpowiada burmistrz Macha, kiedy pytaliśmy, kiedy wkopana zostanie pierwsza łopata pod inwestycję.


Czytaj również: 

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.