Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Prezydent Polowy uczy radną Szukalską metodą obrazkową i wzywa przewodniczącego Czernera do debaty o śmieciach

02.09.2021 15:02 | 26 komentarzy | ma.w

Włodarz Raciborza skrytykował postawę radnych rządzącej Miastem opozycji. Radni nie chcieli decydować o przystąpieniu do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa i zdaniem Polowego Racibórz stracił 3 mln zł. Dariusz Polowy chce debaty o śmieciach z udziałem mediów. W ten sposób zamierza odpowiedzieć przewodniczemu rady Marianowi Czernerowi. Ten uznał, że prezydent blefuje, podając radzie, że w gospodarce odpadami w Raciborzu występuje deficyt.

Prezydent Polowy uczy radną Szukalską metodą obrazkową i wzywa przewodniczącego Czernera do debaty o śmieciach
Dariusz Polowy pokazuje swój rysunek dla Anny Szukalskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na początek włodarz podkreślił, że sierpniowa sesja miała sprawny przebieg i cieszy się, że na jego wniosek rada przyznała Justynie Święty-Ersetic medal „Zasłużony dla Miasta Racibórz” na jego wniosek (choć pomysł był Mirosława Lenka, a na sesję zapraszał lekkoatletykę Marian Czerner) w uznaniu osiągnięć biegaczki i jej działań na rzecz promocji Raciborza.

Nowy żłobek ruszy najpóźniej w grudniu

Polowy wyraził „wielką radość, że jednogłośnie radni poparli uchwały dla funkcjonowania nowego żłobka miejskiego na Ostrogu”.

- Udało się przekonać radnych do niedawna sceptycznych i pełnych obaw, którzy poddawali w wątpliwość budowę żłobka -  zauważył prezydent.

Żłobek na Ostrogu będzie kosztował 4,5 mln zł, a dofinansowanie z rządowego programu Maluch Plus wynosi 3,5 mln zł. Jeszcze w tym roku ta nowa placówka ma być otwarta. Polowy pokazał zdjęcie z budowy, poinformował że trwają już pracę tynkarskie w środku.

"Powiedzcie ludziom, że nie chcecie nowych mieszkań" 

Prezydent odniósł się też do spółki SIM Śląsk Południe, która miała zająć się budowaniem nowych mieszkań w Raciborzu. - Radni z klubów opozycyjnych odrzucili ten pomysł i 3 mln zł, jakie mógł otrzymać Racibórz m.in. na prace projektowe przepadło - stwierdził gospodarz konferencji.

Włodarz wymienił liczne samorządy, które w jego opinii nie miały wątpliwości by zadbać o potrzeby mieszkaniowe swoich mieszkańców.

Dodał, że ci radni co nie zgodzili się na wspomniane 3 mln zł dla Miasta od rządu, powinni przyjść do urzędu we wtorek, na tzw. przyjęcia stron i spotkać się z osobami czekającymi w kolejce po mieszkanie.

- Ci radni powinni przyjść i spojrzeć tym ludziom w oczy i powiedzieć im, że nie zgadzają się na budowanie nowych mieszkań - zaznaczył D. Polowy.

Ciastka, których nie zjadła radna Szukalska

Prezydent przypomniał, że radni argumentowali, że nie otrzymali wystarczającej informacji na temat SIM, a sam Polowy był nieprzygotowany do rozmów na ten tenat. - Sprowadziłem do nich ekspertów, doradcę z Krajowego Zarządu Nieruchomości i prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którzy odpowiadali na pytania radnych. Radny Mirosław Lenk powiedział, że uzyskał wszystkie potrzebne informacje. Co jeszcze można zrobić? - dziwił się włodarz swym przeciwnikom z rady miasta.

Postanowił oprzeć się na swoim doświadczeniu rodzica i przekazać im za pośrednictwem mediów, o co chodzi w przystąpieniu Raciborza do spółki SIM. - To doświadczenie uczy mnie, że gdy dziecku jest trudno coś pojąć, to wyjaśniam mu to w sposób obrazkowy. To specjalnie dla radnej Anny Szukalskiej mam krótką, prezentację tego tematu na obrazku - oznajmił Polowy i zaprezentował dziennikarzom rysunek, który stworzył w trakcie konferencji. Prezentujemy go na zdjęciu poniżej.

Rysunek przedstawia kawiarnię z dwoma stolikami, gdzie na jednym (SIM) są trzy ciastka, a na drugim (TBS) ciastek nie ma. - Przy którym stoliku usiądziemy? - spytał D. Polowy. Ciastka symbolizują trzy miliony złotych utracone zdaniem Polowego

Za dużo wydajemy, za mało mamy

Włodarz odniósł się ponadto do tematu gospodarki odpadami. - Radni utrzymali sytuację obecną, a ja już próbuję rok przekonać ich, że markety i firmy mają preferencyjną stawkę 58 zł za kontener, gdzie powinno być co najmniej 110 zł za jego wywóz. Mieszkańcy dopłacają do każdego kontenera 52 zł - przypomniał D. Polowy. Zaprezentował, tak jak na ostatniej sesji, wyliczenia, że urząd ma za małe środki zabezpieczone na zapłatę firmie, która wywozi śmieci. - Brakuje nam tego co wynika z utrzymywania stawki preferencyjnej dla marketów i firm - podkreślił D. Polowy. Miasto wydało już 65% zaplanowanych pieniędzy, a powinno - 58%.

Zaproszenie do debaty z Fitą i Czernerem

Na koniec swojej wypowiedzi Polowy zaprosił przewodniczącego rady miasta Mariana Czernera do otwartej dyskusji o gospodarce odpadami, w obecności dziennikarzy i kamer. Zachęcił go, żeby zabrał ze sobą „swojego szefa Michała Fitę”. Polowy chce, by do takiej debaty doszło w ciągu 2 tygodni od konferencji. Jako powód zaproszenia prezydent podał medialną wypowiedź M. Czernera (na łamach nowiny.pl), że Polowy blefuje w sprawie deficytu w gospodarce odpadami w Raciborzu.

Pełny zapis wideo zdalnej konferencji prezydenta zawiera pytania dziennikarskie i odpowiedzi Dariusza Polowego. Można go obejrzeć na YouTube i Facebook Nowiny.pl

Nowiny pytały prezydenta m. In. o korki w Brzeziu, zatrudnienie Ludmiły Nowackiej w SP15, przyszłość straży miejskiej w gminach powiatu, otwarcie aquaparku, plan spotkań z mieszkańcami i problem podtopień w Ocicach. 

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.