środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady

01.09.2021 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Zdesperowane mieszkanki ulicy Głubczyckiej przyszły do radnych po pomoc, bo od trzech lat trwa ich gehenna z sąsiadem. Głośne libacje alkoholowe i dewastacja mieszkania oraz klatki schodowej są w ich kamienicy na porządku dziennym. Takich przypadków w Raciborzu jest kilkanaście, a w MZB i OPS nie są w stanie rozwiązać tych problemów.

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady
Radny Piotr Klima (po prawej stronie) przeprowadził wizję lokalną w kamienicy przy ul. Głubczyckiej, a następnie zaprosił lokatorów na posiedzenie komisji. Przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Zarządu Budynków w osobach Roksany Pytlik i Andrzeja Migusa również wzięli udział w spotkaniu. Niestety, nie mieli dobrych wieści dla mieszkańców z Głubczyckiej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oni ogrywają cały system

Michał Kuliga przypomniał, że problem z tą kamienicą zgłaszał już w 2019 roku. Wspominał o problemach z insektami, wilgocią i uszkodzoną elektryką. – Te osoby, z którymi są takie problemy, mają więcej przywilejów niż obowiązków. Oni ogrywają cały system, a ludzie wokół się boją, narażają się – zauważył radny z Ostroga.

Dla Henryka Mainusza smutne jest, że od 20 lat nic się nie zmieniło w sprawie problemowych lokatorów. – Ja wtedy pytałem o taki rodzaj stworzenia socjalnego getta, ale przepisy na to nie pozwalają. A gdzie umieścimy takiego trudnego sąsiada po eksmisji? Innym podrzucimy. Stoimy przed ścianą. Nadal jestem zwolennikiem tworzenia enklawy dla nich, takiej specjalnej strefy – przekazał.

Kto ma większe prawa?

Przewodniczący rady Marian Czerner jest zwolennikiem utworzenia ośrodka, który zająłby się uporządkowaniem życia i przymuszeniem do przestrzegania zasad. Widzi też przydatność w obligatoryjnych przeglądach mieszkań, gdzie rażące gospodarowanie zasobem gminnym byłoby karane nawet odbiorem mieszkania.

Eugeniusz Wyglenda spytał jakie prawa mają sąsiedzi takiego problemowego lokatora? – Bo ten pan ma tyle praw, że nic mu nie można zrobić – stwierdził radny ze Studziennej.

Dyrektor Migus zaznaczył jeszcze na koniec, że MZB ma do dyspozycji trzy kanały działania w takich sprawach – wniosek o eksmisję do sądu; współpracę ze służbami socjalnymi i komisją ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i represje prawne związane ze stwarzaniem zagrożenia dla życia i zdrowia.

Co po tej dyskusji zmieni się w życiu sąsiadów 14 lokatorów mieszkań komunalnych, o których wspomniał dyrektor MZB? Póki trwa pandemia – niewiele. Radny Klima zapowiedział nam, że zwróci się z interpelacją do prezydenta Polowego o przygotowanie rozwiązań w oparciu o dyskusję w komisji. Skarżące się mieszkanki gorzko komentowały to, co usłyszały. – Wracamy do domu, mamy nadzieję, że będziemy miały jak wejść, bo normą jest, że pijak z nożem w kieszeni leży na schodach.

My tylko podwyżki czynszu dostajemy, a taki człowiek nie płaci za nic. Na śmietniku jest czyściej niż w jego mieszkaniu – podsumowały.

(ma.w)

Ludzie:

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Marian Czerner

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Roksana Pytlik

Roksana Pytlik

Sekretarz miasta Kuźnia Raciborska