Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady

01.09.2021 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Zdesperowane mieszkanki ulicy Głubczyckiej przyszły do radnych po pomoc, bo od trzech lat trwa ich gehenna z sąsiadem. Głośne libacje alkoholowe i dewastacja mieszkania oraz klatki schodowej są w ich kamienicy na porządku dziennym. Takich przypadków w Raciborzu jest kilkanaście, a w MZB i OPS nie są w stanie rozwiązać tych problemów.

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady
Radny Piotr Klima (po prawej stronie) przeprowadził wizję lokalną w kamienicy przy ul. Głubczyckiej, a następnie zaprosił lokatorów na posiedzenie komisji. Przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Zarządu Budynków w osobach Roksany Pytlik i Andrzeja Migusa również wzięli udział w spotkaniu. Niestety, nie mieli dobrych wieści dla mieszkańców z Głubczyckiej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Ostatnio w nocy zapukała do moich drzwi pijana kobieta. Prosiła o świeczkę i zapałki, bo w mieszkaniu obok nie ma prądu, a ona przyszła stamtąd coś zabrać. Byłam przerażona, bo mogło dojść do pożaru – opowiedziała rajcom mieszkanka kamienicy przy ul. Głubczyckiej. Zaprosił ją Piotr Klima. Przewodniczący komisji gospodarki miejskiej udał się pod adres, gdzie mieszka lokator sprawiający sąsiadom problemy. – Nikt by sobie nie życzył takiego sąsiedztwa – ocenił Klima. Napotkał „ogromny nieład, porozrzucane wszędzie szmaty i resztki pożywienia, odchody ludzkie oraz zwierzęce walają się”. – Wszystkie media są poodcinane, czynsz nie jest opłacany. To jest widok sprzed kilku dni – mówił radny. Dodał, że fetor ciągnie się przez całą klatkę schodową. – Żeliwną wannę wyniesiono z tego mieszkania, żeby ją sprzedać na skupie złomu. Dosłownie zjechała po drewnianych schodach. Mieszkający tam mówili, że to cud, że schody się nie zapadły przy tym „transporcie” – kontynuował w urzędzie pan Piotr.

Potrzebna dyskusja

Lokatorzy z Głubczyckiej ślą pisma, gdzie tylko się da. – Po trzech latach starań mamy już dość. Przyszliśmy do radnych po pomoc – tłumaczyły trzy panie, mieszkanki kamienicy. Klima wspomniał o demoralizowaniu tą sytuacją reszty mieszkańców, która musi regularnie ponosić opłaty.

Szef komisji gospodarki zaprosił na sierpniowe posiedzenie przedstawicieli służb miejskich – MZB, i OPS, a także policję. Nie pojawili się przedstawiciele straży miejskiej i sanepidu, z którymi także chciał porozmawiać Klima. – Potrzebna jest dyskusja z udziałem fachowców, żeby pomóc choćby doraźnie – tłumaczył rajca.

Skarżący się sąsiedzi twierdzą, że sytuacja w ich kamienicy nie poprawia się od lat choć prezydent miasta o tym wie, bo do rozmów z nimi także już doszło.

– My się boimy o życie, o mieszkania. Czy nie zostaniemy spaleni. Bo ci ludzie co tam bywają nie liczą się z nikim i niczym. Latem fetor stamtąd idzie na mieszkania do nas. I jeszcze robactwo i gryzonie. Boimy się, że się rozejdzie stamtąd po całym budynku

– przekazały radnym kobiety obecne na sali obrad.

Smród, hałas, uciążliwość

Andrzej Migus, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków podał, że w Raciborzu jest 14 takich przypadków, jak ten poruszany na posiedzeniu. Niestety, pandemia komplikuje rozwiązanie tych problemów. – My wzywamy o przywołanie do przestrzegania przepisów porządkowych, a ostatecznie kierujemy sprawę do sądu i takiego lokatora czeka eksmisja – wyjaśnił Migus. Aktualnie w sądach te sprawy się przeciągają wskutek przerw i obostrzeń pandemicznych. – Żaden komornik się ich nie podejmuje – nadmienił dyrektor.

Przy okazji przyznał, że do nadmiaru ubrań w mieszkaniu urzędnicy nie mogą się „przyczepić”. Kiedy występuje smród, kiedy ktoś hałasuje – tu pole do interwencji już występuje. – Można się wtedy posiłkować uwagami mieszkańców na temat uciążliwości – dodał A. Migus.

Ludzie:

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Marian Czerner

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz