Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Jak należy przygotować się do RTG klatki piersiowej?

31.08.2021 12:53 | 0 komentarzy | (s)

Rentgen klatki piersiowej jest badaniem, które powinno być profilaktycznie wykonywane co 2 lata. Polega na ocenie narządów i kości znajdujących się w obrębie klatki piersiowej. Badanie nie wymaga skomplikowanego przygotowania, ale warto wiedzieć, jak przebiega.

Jak należy przygotować się do RTG klatki piersiowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega badanie RTG klatki piersiowej?

Rentgen klatki piersiowej jest badaniem obrazowym, które powinno być wykonywane w celu profilaktyki chorób płuc, serca i ścian klatki piersiowej. Badanie pomaga w diagnozie wielu schorzeń, które mogą występować w obrębie tułowia. RTG klatki piersiowej wykonuje się u osób, które skarżą się na kaszel, duszności, mają zadyszkę, odczuwają ból w klatce piersiowej czy miały uraz w badanym obrębie. Jest to również skuteczny sposób monitorowania pacjentów z chorobami płuc, takimi jak zapalenie, rozedma czy nowotwór.

RTG klatki piersiowej polega na krótkim napromieniowaniu badanego obszaru przy użyciu promieni rentgenowskich. Badanie obrazuje stan dróg oddechowych, płuc, serca, a także części kręgosłupa.

Jak należy przygotować się do badania?

RTG klatki piersiowej jest badaniem nieinwazyjnym, do wykonania którego konieczne jest skierowanie od lekarza. Na badanie należy przyjść w luźnym i wygodnym stroju, który nie krępuje ruchu. Nie jest obowiązkowe bycie na czczo, ponieważ nie ma to wpływu na przebieg badania ani na jego wynik. Przed rozpoczęciem badania należy zdjąć odzież od pasa w górę, biżuterię oraz wszelkie metalowe elementy ubioru. Następnie należy podejść we wskazane miejsce, do urządzenia, gdzie osoba wykonująca prześwietlenie może poprosić o nałożenie fartucha, którego zadaniem jest ochrona miednicy oraz szyi.

W trakcie badania osoba wykonująca prześwietlenie instruuje, co należy robić. Ręce trzyma się na przeznaczonych do tego uchwytach. W chwili, kiedy jest wykonywane zdjęcie, konieczne jest wstrzymanie oddechu i wytrzymanie w konkretnej pozycji przez kilkanaście sekund. Podczas badania nie należy się poruszać, ponieważ może to wpłynąć na jakość zdjęć. Zdjęcia klatki piersiowej wykonuje się przodem do płyty oraz bokiem, dzięki czemu wyniki są dokładniejsze. Całe badanie jest krótkie, trwa kilka minut. Warto wiedzieć, że osoby, które mają trudności z przebywaniem w jednej pozycji w bezruchu, mogą mieć wykonane RTG w pozycji leżącej. 

Jak często należy wykonywać badanie RTG klatki piersiowej?

Badanie RTG klatki piersiowej jest wykonywane w celu postawienia diagnozy lub monitorowania danego schorzenia. Do zrobienia zdjęcia dużego odcinka, takiego jak klatka piersiowa, stosuje się większą dawkę promieniowania. U zdrowych pacjentów badanie nie powinno być wykonywane częściej niż co 2 lata, natomiast u osób, które nałogowo palą, badanie wykonuje się raz w roku. Częstsze wykonywanie RTG może być pomocne w szybszym wykryciu ewentualnych zmian w obrębie klatki piersiowej.

Badania rentgenowskie nie powinny być wykonywane u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić płód.

Materiał zewnętrzny