środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Mandaty, decyzje rozbiórkowe i kontrole. PINB podsumował zeszły rok

26.08.2021 07:00 | 0 komentarzy | juk

Nadzór budowlany powiatu wodzisławskiego podsumował zeszły rok pracy. - Funkcjonowanie nadzoru budowlanego w obecnej formie jako organu administracyjnego, ale i inspekcyjno-kontrolnego spełnia swoje zadania i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa obiektów budowlanych - ocenia szef placówki.

Mandaty, decyzje rozbiórkowe i kontrole. PINB podsumował zeszły rok
W zeszłym roku nie było zdarzeń mających znamiona katastrofy budowlanej, jednak w pierwszym półroczu roku bieżącego wystąpiły już 2 takie zdarzenia. Jedna z nich wydarzyła się w Rogowach, gdzie przewrócił się fragment muru oporowego przy kościele parafialnym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do zadań Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należy m.in.: likwidacja i legalizacja samowoli budowlanych, przeprowadzanie kontroli stanu i utrzymania obiektów oraz wyjaśnianie przyczyn katastrof budowlanych. W trakcie sierpniowej sesji rady powiatu wodzisławskiego Mieczysław Widenka, czyli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w Wodzisławiu Śl. przedstawił sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa budowlanego na terenie naszego powiatu za zeszły rok.

W liczbach

W 2020 r. wodzisławski PINB założył 3 135 różnorodnych spraw. Odebrał 1 551 zgłoszeń rozpoczęcia robót i 703 ich zakończenia. Urzędnicy wydali 140 decyzji. 11 z nich dotyczyło decyzji rozbiórkowych w tym 5 z powodu samowoli budowlanej. Pracownicy PINB-u przeprowadzili łącznie 68 kontroli obiektów: 35 dotyczyło budynków jednorodzinnych, 15 - budynków wielorodzinnych, 8 - budynków użyteczności publicznych, 7 - obiektów gospodarczych, 3 - sieci technicznej. W 8 przypadkach poinformowano ograny ściągania, a w 17 - wydano mandaty.

Kontrole

Jak podkreślał podczas obrad szef wodzisławskiego PINB-u najważniejszą częścią prowadzonej działalności inspekcyjno-kontrolnej pod względem stanu bezpieczeństwa jest przegląd obiektów budowlanych, ich stanu technicznego i możliwości dalszego ich użytkowania. Kontrolą planową w 2020 r. objęto 50 obiektów, były to: 9 obiektów użyteczności publicznej, 15 budynków wielorodzinnych, 15 budynków jednorodzinnych w budowie, 4 obiekty handlowe, 4 obiekty wielkopowierzchniowe oraz 3 stacje paliw.

Głównie gaszono pożary

Szef wodzisławskiego PINB-u wyszczególnił jakie zagrożenia budowlane wystąpiły w naszym regionie w minionym roku. - Doszło do kilku zdarzeń związanych z pożarami budynków mieszkalnych i gospodarczych - poinformował inspektor Widenka. Wymienił, że m.in. przy ul. Wyzwolenia w Marklowicach doszło do pożaru poddasza budynku jednorodzinnego (obecnie budynek jest nieużytkowany), przy ul. św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śl. doszło do pożaru wyposażenia w budynku mieszkalnym (budynek obecnie jest nieużytkowany), przy ul. Jaworowej w Radlinie doszło do pożaru budynku jednorodzinnego (częściowo uszkodzone zostały drewniane elementy konstrukcyjne). W minionym roku nie nastąpiło żadne zagrożenie związane z wybuchem butli gazowych, czy z zamrożeniem instalacji c.o.

Zeszły rok bez katastrof budowlanych

Mieczysław Widenka poinformował, że w zeszłym roku nie było zdarzeń mających znamiona katastrofy budowlanej, jednak w pierwszym półroczu roku bieżącego wystąpiły już 2 takie zdarzenia. Pierwsza miała miejsce w Krostoszowicach. Doszło tam do zawalenia się fragmentu ściany szczytowej w nieużytkowanej stodole ze względu na jej zły stan techniczny, obiekt został rozebrany. Druga katastrofa budowlana wystąpiła w Rogowach, gdzie przewrócił się fragment muru oporowego przy kościele parafialnym. - Jako przyczynę wskazano stan techniczny obiektu i jego dociążenie wynikające z obfitych opadów deszczu - wyjaśnił pan inspektor.

Problemy z własnościami

Jak podkreślił szef wodzisławskiego PINB-u zasadniczą trudnością w stosunku do obiektów będących w nieodpowiednim stanie technicznym jest nieuregulowany stan prawny związany z ich własnością. - Postępowania sądowe inicjowane przez nadzór są długotrwałe, skomplikowane i niejednokrotnie kosztowne, na co jednostka nie ma wydzielonych środków finansowych. Obecnie toczy się 5 postępowań sądowych, a kilka wystąpień jest przygotowywanych - zauważył. Podkreślił również, że nie małym wsparciem jest pomoc finansowa niektórych gmin powiatu wodzisławskiego, dzięki czemu możliwe jest pokrywanie kosztów sądowych tychże spraw.

Współpraca z przedsiębiorstwami górniczymi

Wodzisławski PINB prowadzi także kontrolę obiektów położonych na terenach prowadzonej eksploatacji górniczej. - Przedsiębiorstwa górnicze sukcesywnie przesyłają nam wykazy obiektów tzw. jednorazowo odszkodowanych, w których może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa. Informują również o uruchamianiu ścian wydobywczych i możliwych wpływach eksploatacji górniczej - wyjaśnił Mieczysław Widenka. Dodał, że w przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego albo zagrożenia bezpieczeństwa wydawane są na właścicieli decyzje nakazujące wykonanie robót zmierzających do poprawy stanu technicznego lub decyzje rozbiórkowe. W 2020 r. przeprowadzono 3 kontrole oraz wydano 1 decyzję na rozbiórkę części budynku.

Opracowane sprawozdanie wodzisławskiego PINB-u za 2019 r. dostępne TUTAJ.