Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Opozycja w Raciborzu: nie cięliśmy wydatków na promocję miasta z Justyną Święty-Ersetic. Wacławczyk: są na to dowody

11.08.2021 14:21 | 13 komentarzy | ma.w

Informacja o braku umowy promocyjnej z multimedalistką igrzysk olimpijskich, jaką podaliśmy przed jej uroczystym przywitaniem na stadionie OSiR TUTAJ spotkała się z krytyką Michała Fity i Michała Kuligi pod adresem Nowin. - To krzywdzące - skomentował były wiceprezydent. Jego imiennik - radny z Ostroga, przyznał, że jego klubowi nie chodziło o oszczędzanie na lekkoatletce, tylko ograniczenie swobody rządzenia Dawida Wacławczyka.

Opozycja w Raciborzu: nie cięliśmy wydatków na promocję miasta z Justyną Święty-Ersetic. Wacławczyk: są na to dowody
Jak podkreśla Michał Fita, dostrzega on ogromy walor promocyjny sukcesów raciborskiej medalistki z Tokio i zawsze starał się o jego wykorzystanie. Na stadionie wręczył jej krzak wawrzynu jako laur olimpijski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowy z Miastem, na mocy których Justyna Święty-Ersetic promowała Racibórz w swoich publicznych wystąpieniach oraz mediach społecznościowych zaczęto zawierać, gdy utalentowana lekkoatletka wspinała się po szczeblach światowej kariery. Opiewały na kwoty kilku tysięcy złotych w ciągu roku. Zawierano je za kadencji Mirosława Lenka. W planach budżetowych na 2021 rok taka pozycja także się znalazła. Mówił o tym w styczniu na sesji budżetowej wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Cięcia, jakie zaproponowała wtedy rządząca Raciborzem opozycja nazwał drastycznymi, na poziomie 70% (planowano 310 tys. zł, a po cięciach zostało 100 tys. zł).

- W tych zadaniach ujęto również umowę z panią Justyną Święty - powiedział wtedy w sali kolumnowej.


Promocja płynąca z serca

Wacławczyk przypomniał w poniedziałek w rozmowie z Nowinami, że aktualnie możliwości magistratu w zakresie wykorzystania wizerunku Justyny Święty-Ersetic do działań promujących Racibórz nie są możliwe, bo Miasto nie posiada z nią żadnej umowy ten temat. Biegaczka z własnej woli promowała Racibórz w licznych wywiadach w Tokio, ciesząc się, że jego mieszkańcy tak bardzo ją wspierają. Jej sukcesy oraz pomysły Dawida Ersetica i jego przyjaciół ściągnęły do Raciborza ogólnopolskie media. Prezes Victorii Sławomir Szwed mówił na łamach Nowin, że „jest głośno o Raciborzu” dzięki Święty-Ersetic.

Blokowane zamiary

- Zamieszczenie przez nas informacji o braku umowy z olimpijką i wskazanie, że doszło do tego wskutek decyzji budżetowych radnych z Razem dla Raciborza i Niezależnych Michała Fity spotkało się z krytyczną reakcją przedstawicieli tych środowisk. - To krzywdzące - powiedział nam lider części opozycji - Michał Fita. To jeden ze współorganizatorów strefy kibica w Ocicach i powitania Święty-Ersetic w Raciborzu. Choć przyznał, że "to co napisano, jest prawdą", to wskazał na niefortunny dlań kontekst (dzień przyjazdu gwiazdy). Dodał, że jeszcze będąc wiceprezydentem odnosił wrażenie, że w magistracie jest blokowany w planach wykorzystania do celów promocyjnych kontaktów z J. Święty-Ersetic. Nie chciał mówić o wszystkich szczegółach, ale podał, że pracował wtedy nad kampanią o roboczej nazwie „Mieszkam w Raciborzu” i chciał ją oprzeć na znanych sportowcach z miasta. Twarzami mieli być m.in.: Święty-Ersetic, Ryszard Wolny czy Artur Noga i Katarzyna Dulian. Ci mieliby promować Racibórz poprzez swój związek z rodzinnym miastem. Jego pomysł nie zyskał jednak akceptacji szefa Dariusza Polowego, który później wiceprezydenta zwolnił.

Fita zauważył też, że w urzędzie nie próbowano już po sesji budżetowej proponować radnym akceptacji wydatku na podjęcie współpracy z lekkoatletką z Ocic, a na przykład wydano pieniądze na konto miejskie na Instagramie.

Opozycji chodziło o Wacławczyka

Krytycznie do naszej publikacji odniósł się także Michał Kuliga z Razem dla Raciborza spotkany w poniedziałek na stadionie miejskim, gdzie witał Justynę Święty-Ersetic. Zaznaczył tam, że nikt w gronie jego kolegów nie myślał o oszczędzaniu na współpracy z utytułowaną sportsmenką, a chodziło o pilnowanie zarządzania publicznym groszem przez Dawida Wacławczyka, który w styczniu został pierwszym zastępcą Dariusza Polowego.

- Z redakcją w tej sprawie kontaktował się także Marek Labus - dociekliwy obserwator działań obecnych władz miasta. Poprosił, żeby napisać, że to były tylko 4 tysiące złotych dla zawodniczki światowego formatu, a 20 tys. zł miesięcznie idzie z miasta na wypłaty dla piłkarzy z pierwszej, seniorskiej drużyny Unii Racibórz tylko w lidze okręgowej, a drugie tyle na wydatki administracyjne klubu. W rozmowie z Nowinami dodał też m.in., że "to niepowetowana strata dla miasta i kompletny brak profesjonalizmu niektórych osób zatrudnionych w urzędzie, które nie dopilnowały, by godną umowę z mistrzynią podpisać". Labus - teraz lekarz i menadżer służby zdrowia - w młodości też biegał dla Victorii Racibórz. Jest zdobywcą pierwszego medalu mistrzostw Polski dla klubu na dystansie 400 m.

Wideo i protokół

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk skomentował, że jeśli politycy opozycji nie pamiętają, że zablokowali wydatki na promocję, przed czym przestrzegał on sam i naczelniczka wydziału promocji Karolina Kunicka na sesji, to są na to dowody - zapisy wideo oraz w protokole z obrad. Był zdziwiony przywoływaniem wydatku na prowadzenie miejskiego konta Instagram, bo opozycjoniści bez dyskusji zgodzili się na takie działanie. Jego zdaniem proponowanie Święty-Ersetic kontynuowania współpracy dopiero teraz byłoby wstydem. Zapewnił, że po powrocie z urlopu prezydenta Dariusza Polowego zostaną ustalone szczegóły godnego uhonorowania przez Miasto spektakularnego sukcesu raciborzanki. Wcześniej mówił, że chciałby z tego uczynić jeden z punktów Dni Raciborza.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka

Karolina Kunicka

Karolina Kunicka

Naczelniczka wydziału promocji w UM Racibórz

Katarzyna Dulian

Katarzyna Dulian

Pływaczka

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Ryszard Wolny

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Sławomir Szwed

Sławomir Szwed

Trener pływacki, prezes MKS SMS Victoria Racibórz