Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Przewodnicząca KGW Baranowice świętuje jubileusz. 20 lat na czele gospodyń

30.07.2021 11:37 | 0 komentarzy | ska

Dokładnie 30 lipca mija 20 lat od momentu objęcia funkcji przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach przez Danutę Pyrek. Koło niedawno otrzymało nagrodę prezydenta Żor, którą przeznaczono na biesiadę dla pań wraz z uczczeniem jubileuszu przewodniczącej.

Przewodnicząca KGW Baranowice świętuje jubileusz. 20 lat na czele gospodyń
Danuta Pyrek od 20 lat szefuje KGW Baranowice, które w tym roku wychodzi spod skrzydeł likwidowanego Kółka Rolniczego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewodnicząca KGW Baranowice świętuje jubileusz. 20 lat na czele gospodyń

W maju ubiegłego roku prezydent Żor przyznał nagrody kulturalne. Wśród laureatów tej nagrody znalazło się KGW Baranowice. - Teraz postanowiłyśmy przeznaczyć nagrodę na organizację spotkania, bo przez pandemię nie widziałyśmy się od dłuższego czasu. Było to świętowanie zaległych uroczystości, a także mój skromny jubileusz. Wszystko odbyło się na boisku, w plenerze – mówi nam Danuta Pyrek, przewodnicząca KGW Baranowice. Żorskie koło liczy 58 lat i obecnie ponad 100 członkiń. Zostało założone w 1964 roku, a jego założycielką była Stefania Borska.

- Pochodzę z Rudziczki, a przyprowadziłam się do Baranowic, gdzie poznała mnie była pani sołtys. Wtedy byłam mocno zaangażowana w życie rodzinne i znałam niewielu ludzi w Baranowicach. Teraz nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu. 20 lat temu wybrano mnie na przewodniczącą koła – wspomina przewodnicząca KGW Baranowice, która objęła funkcję po przewodniczącej ze stażem 28 lat.

W najlepszych latach funkcjonowania koło liczyło ponad 200 osób. Panie również chętniej korzystały z członkostwa w KGW, bo ułatwiało to dostęp do różnych produktów i narzędzi.

Pozostaną pamiątki po Kółku Rolniczym

Warto podkreślić, że koło nie tylko zajmuje się promocją śląskiej kultury i kulinariów, ale także w miarę możliwości działa charytatywnie. Gospodynie korzystają z sali obiektu sportowego przy boisku LKS Baranowice, gdzie przed pandemią organizowały regularne spotkania. W tym miejscu również Kółko Rolnicze wyposażyło kuchnię, z której regularnie korzystają panie. Kółko formalnie wkrótce kończy działalność, ale wszystkie poczynione przez nie zakupy na rzecz KGW pozostaną. Panie mają również piękne stroje ludowe, przy kole działa także Zespół Ludowy Baranowice, który powstał 7 lat temu. - Życzę każdemu, aby mógł poszczycić się tak dobrą współpracą z lokalnymi organizacjami, jak my mamy przyjemność współpracować w Baranowicach. Rada dzielnicy, klub sportowy, do niedawna Kółko Rolnicze – wszyscy razem gramy do jednej bramki. Dzięki temu w naszej dzielnicy panuje rodzinna atmosfera – podkreśla Danuta Pyrek.

W kole tradycją są również wspólne wyjazdy. Z początkiem września 2021 roku panie planują wyjazd do Krynicy Morskiej.

Nadchodzą zmiany formalne

W najbliższym czasie koło czekają zmiany formalne. Wychodząc spod skrzydeł Kółka Rolniczego, KGW stanie się odrębną organizacją. - Forma prawna na razie jest rozważana, chcemy także skonsultować to z pracownikami Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, aby ustalić jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze – zapowiada Danuta Pyrek.

Być może nowa formalizacja koła otworzy możliwość rejestracji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a tym samym otwarcie pozyskiwania środków na funkcjonowanie koła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W przypadku KGW Baranowice, które liczy 100 osób, dofinansowanie ministerialne wyniosłoby 5 tys. zł rocznie (według znowelizowanej z początkiem lipca Ustawy o KGW). Do tej pory koła działające w gminach wiejskich i w sołectwach mogły korzystać z dofinansowania ARiMR. Nie dotyczyło to jednak kół działających w dzielnicach miejskich, tak jak KGW Baranowice, które funkcjonowało do tej pory wyłącznie ze składek członkowskich i wsparcia ewentualnych darczyńców.