Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Neurochirurdzy ze szpitala w Jastrzębiu wszczepili pacjentce stymulator rdzenia kręgowego [ZDJĘCIA]

26.07.2021 10:10 | 0 komentarzy | ska

Zabieg wszczepienia najmniejszego na świecie stymulatora rdzenia kręgowego przeprowadzili neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. 47-letnia pacjentka po zabiegu będzie odczuwać mniej dolegliwości bólowych nóg i kręgosłupa. 

Neurochirurdzy ze szpitala w Jastrzębiu wszczepili pacjentce stymulator rdzenia kręgowego [ZDJĘCIA]
Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju z powodzeniem wszczepili pacjentce najmniejszy na świecie stymulator rdzenia kręgowego. fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Neurochirurdzy ze szpitala w Jastrzębiu wszczepili pacjentce stymulator rdzenia kręgowego [ZDJĘCIA]

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najnowszej generacji i najmniejszego na świecie stymulatora rdzenia kręgowego INTELLIS z algorytmem DTM przebiegł pomyślnie. 47-letnią pacjentkę, która z powodu chronicznego bólu pleców i nóg przeszła wcześniej kilka operacji kręgosłupa operował zespół neurochirurgów w składzie: dr Paweł Chodakowski, dr Grzegorz Kiwic i dr Bartosz Kapustka w WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

- Pacjentka już po stymulacji próbnej uzyskała znaczącą redukcję dolegliwości bólowych, która utrzymuje się na stałym poziomie. Jestem przekonany, że ta operacja znacząco poprawi jej komfort życia – oświadczył po zabiegu dr Paweł Chodakowski.

Stymulator z nowoczesną baterią

Wyjątkowość tej technologii polega przede wszystkim na baterii, która zasila stymulator INTELLIS i można ją w pełni naładować w czasie krótszym niż jedna godzina. Pozwala to pacjentom swobodnie funkcjonować z zaimplantowanym stymulatorem i zaoszczędzić mnóstwo czasu, który był potrzebny na ładowanie baterii stymulatorów starszych generacji.

Oprogramowanie skuteczne w leczeniu bólu

Drugą nowością jest zastosowany pierwszy raz w Polsce skuteczny algorytm programowania DTM (Differential Target Multiplexed) stymulatora, który pozwala osiągnąć ulgę 84% pacjentom, cierpiącym na przewlekły ból pleców i nóg. Według dostępnych wyników badań oraz doświadczeń lekarzy, stosując algorytm DTM, aż 7 na 10 pacjentów osiągnie satysfakcjonujący efekt przeciwbólowy.