Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Rajd rowerowy i Kids Challange w ramach RowerON 2021. Zobaczcie, co działo się w gminie Rudnik [ZDJĘCIA]

24.07.2021 12:29 | 1 komentarz | mad

W sobotę 24 lipca spod Izby Tradycji Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku startowali uczestnicy rodzinnego rajdu rowerowego. To trasa licząca ok. 25 km ze wskazanymi punktami kontrolnymi. Metę zaplanowano pod ruinami pałacu w Sławikowie. Atrakcje przewidziało również Wydawnictwo Nowiny w ramach RowerON-u.

Rajd rowerowy i Kids Challange w ramach RowerON 2021. Zobaczcie, co działo się w gminie Rudnik [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To wydarzenie łączące w sobie elementy rajdu rowerowego i gry terenowej. Grupy liczące od 3 do 7 osób, nazywanej w tej zabawie "patrolem" pokonują trasę rajdu oraz wykonują zadania przewidziane na trasie. Misją uczestników jest odnalezienie i prawidłowe potwierdzenie lub wykonanie zadania przynajmniej na trzech punktach kontrolnych, dotarcie na metę wszystkich członków zespołu (decyduje czas przyjazdu ostatniego zawodnika) oraz potwierdzenie tam ostatniego punktu. O klasyfikacji decyduje liczba potwierdzonych pieczątkami punktów kontrolnych oraz czas przyjazdu od startu do mety w limicie czasowym, który wynosi 4 godziny.

W ramach wydarzenia zaplanowano również Kids Challange. To już drugi challange z czterech organizowanych w ramach I edycji wyzwania rowerowego RowerON 2021. Przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji i nagród dla dzieci, które wzięły udział w wyzwaniu (spotkanie dedykowane było nie tylko uczestnikom zapisanym do RowerON-u, lecz wszystkim zainteresowanym w wieku od 6 do 18 roku życia).

Wojtek Jakubiak wygrał Kids Challenge. Zwycięzca otrzymał rower młodzieżowy UNIBIKE MISSION 27.5 MTB o wartości 1900 zł. Sponsorem nagrody był Sklep Rowerowy Sokół z Raciborza.


II miejsce zajęła Amelka Skaba. Dziewczynka wygrała ubezpieczenie, które ufundowała firma Unilink.


Uczestnicy Kids Challenge. Nowiny zorganizowały to wydarzenie.


Wśród uczestników Rodzinnego Rajdu na Orientację byli: Mirek, Magda i Krzysztof. Na rajd do gminy Rudnik przyjechali z Raciborza. Jak mówił nam pan Krzysztof, uczestnictwo w tym wydarzeniu to powrót do jego dzieciństwa. - Tutaj w pegeerze pracował mój ojciec, często mnie tutaj zabierał i pokazywał okolicę - wspominał w rozmowie z nami. Do Rudnika przyciągnęły ich także piękne tereny. - Na rowerze jeździmy dosyć często, to najlepsza forma aktywności. Jesteśmy pasjonatami, więc to podstawa spędzania wolnego czasu – wyjaśniła pani Magda.

Wydarzenie przyciągnęło całe rodziny, m.in. Kamila, Izę, Sebastiana i Łukasza z Raciborza. - Ja urodziłem się w tej gminie. Wspólnie, rodzinnie chcieliśmy zobaczyć czy jeszcze dobrze pamiętam te strony - mówił nam pan Sebastian. Pytany, jak wspomina te tereny z dzieciństwa, powiedział nam, że jako dobrze nadające się na wycieczki rowerowe. W rozmowie z nami rodzina z Raciborza wyjaśniła, że lubią spędzać wolny czas jeżdżąc na rowerze, choć na realizację tego zamierzenia jest mało czas.

Hania i Lena przyjechały do Rudnika z Żytnej. - Chcemy tak zwiedzić region - powiedziała nam pani Hania. Dodała, że ważne jest krzewienie w najmłodszych takiej formy spędzania wolnego czasu, dlatego na rajd zabrała swoją siostrzenicę.

- Chciałem przede wszystkim pokazać mojej rodzinie jak wygląda ta okolica - przyznał w rozmowie z nami pan Andrzej (na zdj. z prawej strony), który do zdjęcia pozuje z Emilką i Kubą. Zdaniem naszego rozmówcy gmina Rudnik jest piękna i świetnie nadająca się na wycieczki rowerowe. - Choć te tereny są mało znane - uważa. 

Trzy pytania do Tomasza Kruppy, wicewójta gminy Rudnik

- Co przede wszystkim ma nieść to spotkanie?

- Nasz rajd rowerowy, który organizujemy z Wydawnictwem Nowiny łączy różne sprawy. Pierwszą jest sam w sobie rajd rowerowy jako atrakcja turystyczna, która ma na celu pokazanie piękna naszej gminy. Drugim ważnym zadaniem tego spotkania są konsultacje społeczne dotyczące dokumentów planistycznych, bo jesteśmy na etapie tworzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale chodzi też o strategię gminy.

- Rajdy rowerowe to jedno, ale ważne są w tym wszystkim ścieżki rowerowe. Czy w urzędzie trwają przygotowania do budowy kolejnych takich ciągów komunikacyjnych?

- Na terenie naszej gminy nie brakuje ścieżek rowerowych. Teraz jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na oznakowanie tych tras, współdziałając z Urzędem Miasta w Raciborzu. Co ważne, chcemy, aby nasze ścieżki były rowerowo-konne. Choć na pewno zawsze są potrzeby jeśli chodzi o budowanie ścieżek i oznakowanie ich. Te, które są utworzone, w większości przebiegają przez tereny oddalone od wzmożonego ruchu samochodowego, to m.in. drogi transportu rolnego. Przy tworzeniu ścieżek rowerowych chcemy jak najmniej ingerować w infrastrukturę m.in. drogi krajowej. To zapewnia bezpieczeństwo, ale także piękne widoki, jakie można podziwiać z tych miejsc. Nie bez powodu nazywamy się "Toskanią południa".

- Na stronie internetowej urzędu napisano: "Gmina Rudnik ma potencjał turystyczny, ale wymaga wielu zmian na korzyść przyjeżdżających do nas wędrowców, czy to pieszych, wioślarzy czy rowerzystów, a nawet jeźdźców". To ma związek z konsultacjami, przeprowadzanymi również w ramach tego wydarzenia, dotyczącymi dokumentów planistycznych. Proszę rozwinąć temat konsultacji oraz kierunku turystycznego gminy.

- Rozpoczęliśmy w zeszłym roku współpracę z warszawską fundacją "Wspomagania wsi", która wspiera nas w tym, aby potencjał turystyczny naszej gminy był jedną z istotnych gałęzi dochodu dla mieszkańców i gminy. Nakreślamy poprzez te konsultacje społeczne szczególnie naciski na miejsca, gdzie miałoby się to odbywać. Mowa m.in. o Sławikowie, Łubowicach czy Strzybniku. Szukamy jeszcze takich rozwiązań, które pozwoliłyby w pełni trasy rowerowe uatrakcyjnić. Począwszy od stojaków na rowery, miejsc odpoczynkowych, mamy też bazy hotelowe, które trzeba spiąć. Musimy tę infrastrukturę tak połączyć, aby turyści mogli mile spędzić czas. W przypadku gminy Rudnik chodzi o turystykę krótkoterminową.

Sylwia Wawrzinek z rudnickiego urzędu miała na trasie startu swoje biuro, gdzie prowadziła konsultacje społeczne dotyczące dokumentów planistycznych gminy.

Na starcie, w Izbie Tradycji Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku na uczestników czekały: dyrektor książnicy Mariola Brachman oraz Katarzyna Pawlik z Fundacji Gniazdo.

Na trasie rajdu pojawiło się kilka punktów kontrolnych. W Strzybniku na uczestników czekały: Gabriela Seidel z Urzędu Gminy w Rudniku oraz sołtys wsi Maria Szramek.

W rajdzie wziął udział m.in. Ireneusz Jaśkowski, przewodniczący Rady Gminy Rudnik.

Organizatorem I edycji RowerON-u jest Wydawnictwo Nowiny Sp. z o.o. Wydawnictwo Nowiny, jako wydawca tygodników Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie, bezpłatnych czasopism Magazyn Rybnicki, Nowiny Jastrzębskie, Nowiny Żorskie i regionalnego portalu informacyjnego Nowiny.pl (zasięg działania – Subregion Zachodni woj. śląskiego), serwisu rekrutacyjnego Praca.nowiny.pl oraz pomysłodawca i organizator wielu akcji społecznych, od wielu lat promuje lokalny patriotyzm, tradycje i zdrowy styl życia. Nasze projekty tego typu np. „Cudze chwalicie, swego nie znacie – Skarby Ziemi Raciborskiej i Wodzisławskiej”, „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości”, „Kupuję-Ratuję”, „Kupuję-smakuję. Wybieram polskie produkty”,  „Festiwal Przedsiębiorczości”, „InspiratON. Czas na Zawodowców” od lat cieszą się uznaniem i mają duży rezonans społeczny i medialny, a nawet zdobywają uznanie w ogólnopolskich konkursach branżowych.

Patronami medialnymi wydarzenia jest Radio Vanessa FM, Raciborska Telewizja Kablowa RTK oraz Telwizja TVS.

Dziękujemy również za wspaniałe wsparcie sponsorom głównym i partnerom naszego projektu, których lista ciągle rośnie. Jesteście fantastyczni! To przede wszystkim dzięki Waszemu wsparciu RowerON 2021 się odbędzie i będzie największą imprezą rowerową w regionie. Dziękujemy!

Ludzie:

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik