Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Dożynki w Łęgu się odbędą, ale w skromniejszej odsłonie

10.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Wiadomo już, że nie będzie w tym roku hucznych dożynek w trójwsi w gminie Nędza. Nie oznacza to jednak, że świętowania nie będzie w ogóle. W planach jest organizacja uroczystej mszy świętej. Tradycyjnie trafi również kołacz do części mieszkańców tego obszaru gminy. A co z tzw. sierpniówką?

Dożynki w Łęgu się odbędą, ale w skromniejszej odsłonie
Ostatnie dożynki w Łęgu odbyły się w 2018 roku. Wówczas barwny korowód przeszedł ulicami wsi, kierując się w stronę kościoła. Wśród zgromadzonych nie brakowało także przedstawicieli słynnego zespołu tanecznego Łężczok.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć Nędza nie organizuje gminnych dożynek, to nieformalnie taka impreza odbywa się w tzw. trójwsi. To tam naprzemiennie Zawada Książęca, Łęg lub Ciechowice są organizatorem wydarzenia. W tym roku przypada kolej Łęgu. – My rokrocznie wspieramy finansowo sołectwo, które jest organizatorem tego wydarzenia – przypomina Anna Iskała, wójt Nędzy.

Jak będą wyglądały dożynki?

Szefowa Nędzy pytana, czy w tym roku odbędzie się huczne świętowanie, odpowiada. – Poprosiłam organizatorów, aby odejść jeszcze w tym roku od takich zabaw. A to dlatego, że nigdy nie wiadomo, jaka sytuacja epidemiologiczna będzie we wrześniu. Po za tym artyści, którzy mieliby się u nas pojawić, muszą być zakontraktowani już teraz, a to trudne do przewidzenia, co będzie działo się za kilka tygodni.

Anna Iskała wyjaśnia, że to ustalenia, które skonsultowała z sołtysami. Takie same decyzje zapadły również na konwencie wójtów, choć to, czy dożynki w danej gminie się odbędą zależy od poszczególnych włodarzy.

Marcelina Koszela, sołtyska Łęgu precyzuje, że świętowanie odbędzie się 12 września. Wówczas w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta msza święta. Na pół godziny wcześniej zaplanowano zbiórkę przed kościołem. Pani sołtys jednocześnie przypomina, że tradycyjnie do mieszkańców trójwsi - starszych i schorowanych trafi kołacz dożynkowy. – To taka nasza tradycja – dodaje sołtys Koszela.

A co z tzw. sierpniówką?

To impreza, którą w rozmowie z nami zapowiadała wójt Anna Iskała, kiedy zapadła decyzja o odwołaniu corocznej majówki. Wówczas wskazywano, że będzie to o wiele mniejsze spotkanie, niż to, które odbywa się przy organizacji tamtego wydarzenia, a zabawa miała zostać zorganizowana przy występach lokalnych artystów. – Jeszcze nie zapadła decyzja, czy wydarzenie będzie organizowane. Monitorujemy sytuację epidemiologiczną – odpowiada wójt Iskała. Jednocześnie wskazuje, że być może tzw. sierpniówka się jednak nie odbędzie i będzie należało poczekać na kolejną majówkę.Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.