Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Sześcioro dzieci schowało się do kapliczki przed burzą. Wtedy uderzył piorun [HISTORIA]

03.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | żet

Cudowne ocalenie dzieci, które schowały się przed burzą w przydrożnej kapliczce, zuchwała kradzież w składzie raciborskiego złotnika, prymicja księdza Emila Szramka z Tworkowa, który dziś jest błogosławionym Kościoła katolickiego – między innymi o tym pisały Nowiny Raciborskie na przełomie czerwca i lipca 1911 roku. Zapraszamy do prasowej podróży w czasie do Raciborza i okolic sprzed 110 lat.

Sześcioro dzieci schowało się do kapliczki przed burzą. Wtedy uderzył piorun [HISTORIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

29 czerwca 1911 r.

Ostrożnie z tymi pestkami

Racibórz. Słusznie przypomina tutejszy urząd policyjny zakaz rzucania pestek od wiśni na chodniki (trotoary), wskutek czego powstają liczne nieszczęśliwe wypadki.

Śmierć wiarusa

Racibórz. Wczoraj, we wtorek, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie śp. Stanisław Szyma, drukarz z zawodu. Nieboszczyk był długoletnim czytelnikiem „Nowin Raciborskich” i dobrym wiarusem. Niech odpoczywa w pokoju.

Wypadek u Siedlaczka

Racibórz. Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się w ubiegły poniedziałek. Furman Wychoda, zatrudniony u p. Siedlaczka, spadł podczas jazdy z woza i odniósł ciężkie obrażenia. Nieszczęśliwego musiano odstawić do lazaretu miejskiego.

Skok na złotnika

Racibórz. W nocy na środę włamali się rabusie do składu złotnika Schneidera i zabrali rozmaite wartościowe rzeczy w wartości 1500 marek. Niestety właściciel firmy nie był zabezpieczony na wypadek złodziejstwa.

Przyaresztowanie oszusta

Śląsk. Oszust, przedstawiający się w rozmaitych miastach w uniformie nadleśniczego, który w ten sposób zdołał nieraz skorzystać z łatwowierności ludzkiej, przyaresztowany został nareszcie w Zabrzu, gdzie próbował również swoich sztuk, co mu się atoli nie udało.

Jubileusz mistrza

Racibórz. 25-cio letni jubileusz jako mistrz piekarski obchodzić będzie w przyszły wtorek 4 lipca p. Emanuel Pytlik na Starjewsi.

Pochwały godny zakaz

Pod wrażeniem licznych nieszczęść, spowodowanych w ostatnim czasie wskutek nieoględnego i nieumięjętnego obchodzenia się z bronią palną, wydała wyższa władza szkolna rozporządzenie, zakazujące uczniom wszystkich szkół noszenia broni. Uczeń, u którego znalezionoby broń palną lub amunicyę, ma być natychmiast wydalony. Rozporządzeniu temu tylko przyklasnąć należy.

Prymicye księży Melca i Szramka

Tworków. W poniedziałek odprawił swoje prymicye nowo wyświęcony ksiądz Augustyn Melc. Był odprowadzony przez 8 księży w uroczystej procesyi z domu rodzicielskiego do kościoła. Kazanie wygłosił ksiądz Rogula z Raciborza bardzo wzruszające. Bram tryumfalnych było 5, bardzo pięknie udekorowanych.

We wtorek odprawił swoje prymicye ks. Emil Szramek*. Odprowadziło go 10 księży w uroczystej procesyi z domu rodzicielskiego do kościoła. Kazanie było o godności kapłańskiego. Również było 5 bram tryumfalnych.

Do więzienia za usiłowanie gwałtu

Racibórz. Sąd przysięgłych skazał 25-cio letniego kowala Franciszka Chruszcza z Brzezia za usiłowane zgwałcenie na 5 lat domu karnego i utratę praw obywatelskich na ten sam przeciąg czasu. Chruszcz był już poprzednio za występek przeciw moralności więzieniem karany (...)

* Emil Szramek (Emil Schramek) urodził się 29 września 1887 r. w Tworkowie. Prześladowany przez Gestapo, 8 kwietnia 1940 roku został aresztowany. Trafił do KL Dachau, Mauthausen-Gusen i ponownie do KL Dachau, gdzie zmarł 13 stycznia 1942 roku. Ks. Emil Szramek znalazł się w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej, którzy w 1999 roku zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II.


4 lipca 1911 r.

Odrzucona rewizya

Racibórz. W końcu marca r. b. skazany został kupiec Karol Kutczaty z Lubomi przez izbę karną w Raciborzu na 50 marek kary za sprzedaż polskich kalendarzy i kart z widokami. Sąd dopatrzył się w tem podburzania do gwałtów. Rewizyę założoną przeciw wyrokowi najwyższy sąd w Lipsku odrzucił.

Pokusił się na welocyped

Racibórz. W czwartek przyaresztowano ślusarza Bielaczka za kradzież welocypedu*. B. był już za to samo przewinienie poprzednio karany.

Okradziona na dworcu

Racibórz, Katowice. 400 marek skradziono pewnej handlarce z Raciborza na dworcu kolejowym w Katowicach. Kobieta miała pieniądze w skórzanej torebce pod zapaską. Złodziej umknął niepoznany.

Racibórz. Za naruszenie spokoju domowego i poranienie skazani zostali robotnicy Ostrzączek i Kubica spod Czernicy, każdy na 9 miesięcy więzienia, Lubojecki na rok, Bandzia na 6 miesięcy i Biersa na 3 tygodnie więzienia. Kilku innych wyrostków otrzymało lżejsze kary, a kilku zostało uwolnionych.

Uderzenie pioruna

Reńska Wieś, pow. kozielski. Podczas burzy w ubiegły wtorek uderzył piorun w kaplicę przydrożną, do której schroniło się sześcioro dzieci przed ulewą. Troje dzieci zostało lekko porażonych, oprócz tego wszystkie szyby potrzaskane.

* Dawne określenie roweru.


Artykuły z serii „110 lat temu w Nowinach Raciborskich” zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.