Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Radny Fiołka: komisja rewizyjna nie popisała się w sprawie absolutorium

23.06.2021 16:10 | 8 komentarzy | ma.w

Były przewodniczący rady miasta podzielił się na forum komisji oświaty swoją opinią na temat stanowisk komisji rewizyjnej, która wnioskuje, aby nie udzielać prezydentowi Raciborza absolutorium na czerwcowej sesji. Leon Fiołka zwrócił uwagę na rozbieżność ocen wykonania budżetu przez radnych opozycji i Regionalną Izbę Obrachunkową.

Radny Fiołka: komisja rewizyjna nie popisała się w sprawie absolutorium
Zuzanna Tomaszewska była ciekawa argumentacji komisji rewizyjnej. Leon Fiołka krytycznie ocenił wniosek komisji, która sugeruje, aby nie udzielać prezydentowi Polowemu absolutorium
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poprzednik Mariana Czernera w funkcji szefa rady miasta zwrócił uwagę, że prezydent Dariusz Polowy wykonał „na plusie” budżet Raciborza za 2020 rok, mimo że był to rok naznaczony pandemią koronawirusa. Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła pozytywnie wykonanie budżetu przez włodarza miasta.

Czekając na wieści z RIO

Leon Fiołka czeka teraz na dodatkową opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą wniosku komisji rewizyjnej rady miasta. Ta pod przewodnictwem Anny Szukalskiej, większością głosów („za” byli poza szefową - Justyna Poznakowska, Ludmiła Nowacka i Stanisław Borowik) w siedmioosobowym składzie, zawnioskowała do rady, by Polowemu nie udzielać absolutorium. Wytknęła mu wydatki na opracowanie o połączeniu Zamku z Muzeum (autorstwa Dawida Wacławczyka) oraz na Unię Racibórz (kapitał założycielski spółki i dotację w konkursie dotacyjnym).

- Będę zdziwiony, jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa podzieli zdanie komisji rewizyjnej. Moim zdaniem komisja rewizyjna niezbyt się popisała - ocenił L. Fiołka na czerwcowym posiedzeniu komisji oświaty, gdzie po raz pierwszy projekty uchwał o opinii dla sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenia absolutorium zostały zaprezentowane.

Zdanie byłego szefa rady skomentowała radna Krystyna Klimaszewska, określając je komentarzem, że to „policzek dla prac członków komisji”.

Kto ma oceniać warsztat pracy komisji?

Przewodnicząca komisji Zuzanna Tomaszewska spytała radnych, czy chcą dyskusji nad tym punktem?

Ludmiła Nowacka, która jest zastępcą przewodniczącej komisji rewizyjnej, stwierdziła, że forum komisji oświaty nie jest miejscem, aby zajmować się warsztatem komisji rewizyjnej. - Stanowisko zostało przedstawione szczegółowo na piśmie. Komisja oświaty nie ma kompetencji, aby opiniować jakość pracy komisji rewizyjnej. Takiej dyskusji nie mamy też w porządku obrad - dziwiła się była wiceprezydent Raciborza.

Z. Tomaszewska zakończyła dyskusję, mówiąc, że liczyła na omówienie tematu z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium dla Dariusza Polowego, dla tych radnych, którzy nie są członkami komisji rewizyjnej. W komisji oświaty zasiada troje członków tej komisji (Nowacka, Poznakowska i Borowik).


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/179172-komisja-rewizyjna-negatywnie-ocenila-wykonanie-budzetu-raciborza-przez-prezydenta-polowego.html

Ludzie:

Krystyna Klimaszewska

Krystyna Klimaszewska

Radna Gminy Racibórz

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty