Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Poznaniacy zaprojektowali nowy dworzec PKP w Raciborzu. To wizja na pół wieku [5 NOWOŚCI]

16.06.2021 06:44 | 26 komentarzy | ma.w

W czerwcu 2023 roku raciborzanie powinni cieszyć się nowym dworcem kolejowym. PKP ma pieniądze na jego przebudowę, dokumentacja projektowa jest na ukończeniu, a pozwolenie na budowę już w drodze.

Poznaniacy zaprojektowali nowy dworzec PKP w Raciborzu. To wizja na pół wieku [5 NOWOŚCI]
Architekci pokazali w urzędzie jak ma wyglądać nowy dworzec PKP w Raciborzu - w 2023 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zaproszenie władz miasta do magistratu przyjechali projektanci nowego dworca kolejowego - z poznańskiej firmy GPVT Pracownia Architektoniczna. Obecni byli również przedstawiciele PKP -

- Poproszono nas, aby pokazać na miejscu, co jest planowane w nowym dworcu. Te ustalenia poprzedziły dyskusje, m.in. na temat powierzchni, kubatury obiektu. Miasto brało udział w tych rozmowach. Z uwagi na pandemię korzystaliśmy z telekonferencji. Było ich dużo - powiedzieli goście. Do Raciborza przyjechali: Tomasz Lisiecki dyrektor projektu w PKP, Marzena Oleksiuk zarządca obiektu oraz architekci Grzegorz Pacer i Krystian Rzesoś.

Oto 5 nowości, jakie zagości na ul. Dworcowej w Raciborzu:

1. Powrót zegara

Na elewację frontową powróci kultowy, lecz od lat nieobecny zegar. Ma być tarczowy, ale elektroniczny.

2. 20 miejsc postojowych

Tyle uda się wygospodarować na terenie należącym do kolei. Rajcy z Raciborza narzekają, że mało. Widzieliby tam parking piętrowy. W PKP mówią: dla nas to zbyt duży wydatek.

3. Na dworcu „zatankujesz” samochód elektryczny

4 stacje do ładowania „elektryków” znajdą się przy przebudowanym obiekcie. Magdalena Kusy uznała, że to dużo jak na obecne warunki raciborskie gdzie takich samochodów nie ma wiele i nie wiadomo czy prędko się pojawią w dużych ilościach. Chodziło jej również o małą nie tylko jej zdaniem liczbę 20 miejsc postojowych, gdzie kolejne 4 miałyby zająć stanowiska dla aut elektrycznych. Projektant tłumaczył że nie od razu zostaną w pełni wykorzystane, co zalezy od kontrahenta PKP który się zajmie ta usługą. 

4. Dworzec będzie miał Strefę Kultury

To jedna aktywności, jaką planuje tam magistrat, który wynajmie sporą część powierzchni dworcowych przygotowanych pod wynajem. Wystawy, występy i eventy będą możliwe w przestronnej sali. Radny Marcin Fica chciałby na dworcu swego rodzaju muzeum raciborskiego kolejnictwa.

5. Południową elewację będzie stanowiła tzw. Zielona Ściana

Pojawi się od dobrze nasłonecznionej strony. Na tarasie także przewidziano zieleń - donicową.


To znajdzie się w nowym dworcu:

  • 2 kasy,
  • poczekalnia,
  • zaplecze z toaletami,
  • powierzchnie pod wynajem np. pod gastronomię i sklepy
  • zadaszony garaż na rowery,
  • sala wystawowa,
  • biuro open space
  • dworzec letni

Tutaj znajdziesz wizualizacje zaprojektowanego obiektu - https://www.nowiny.pl/galeria/26723-przebudowa-dworca-kolejowego-w-raciborzu-harmonogram-i-wizualizacje.html

Jak komentowali propozycje rajcy Raciborza?

Leon Fiołka

Brakuje mu miejsc parkingowych przy nowym obiekcie. - Będzie tam dużo niewykorzystanego miejsca, a samochodu nie będzie gdzie zaparkować. Jest zwolennikiem rozwiązania: budujemy parking piętrowy przy dworcu zamiast lodowiska.

Magdalena Kusy

Obawia się, że w przebudowanym obiekcie będzie znów dużo miejsca, które może pozostać niewykorzystane. Tak jest na dworcu obecnie. Przypomniała, że wcześniej radni postulowali, aby wziąć pod uwagę ten problem przy projektowaniu.

Marcin Fica

Jak zaznaczył, prosił od 2 lat, aby doprowadzić do spotkania z projektantami i władzami PKP. Pochwalił służby PKP PLK, gdzie rajcom pokazano projekt przebudowy peronów. - Dziś tutaj jesteśmy tylko po to, żeby obserwować, ale nasza dyskusja nie wniesie już nic do projektu - skwitował.

Podkreślił, że jest wdzięczny, że od 1997 roku w końcu jest nadzieja, że PKP weźmie się za dworzec. Nie podobają mu się proporcje funkcji dworcowych i pozostałych. - Mnie trochę ręce spadły. Będziemy kulturę szerzyli na tym dworcu - skomentował.

Jak podsumował spotkanie z projektantami wiceprezydent Dominik Konieczny?

Obiekt nie był wizytówką ani miasta, ani PKP. Taka forma i takie rozmiary bardzo mi się podobają. W mieście brakuje przestrzeni publicznej reprezentacyjnej i nowy dworzec rozwiąże ten problem. Budynek zamykający ulicę Mickiewicza powinien odpowiednio wyglądać. Oczywiście, że porównując do przedwojennego dworca, to nawet nie będzie połowa tego obiektu, co wtedy istniał. Sądzę, że to bardzo dobry ruch był, że Miasto się zobowiązało wynajmować powierzchnie w nowym dworcu. PKP to zaważyło. Myślę, że i tak za mało tych powierzchni zarezerwowaliśmy. Dworzec w Raciborzu to nie może być budka z biletomatem. Będzie to jeden z 6 realizowanych na Śląsku projektów przez ministerstwo infrastruktury. Podkreślę na koniec, że nie będą wycinane tam żadne drzewa.

Drugi zastępca prezydenta miasta dziękował zespołowi urzędniczemu, który z ramienia magistratu brał udział w pracach nad projektowaniem dworca. Na spotkaniu w magistracie obecne były szefowa wydziału nieruchomości Małgorzata Rudnicka - Głowińska, Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik oraz miejska architekt Ewa Klimaszewska.

Dominik Konieczny i Marzena Oleksiuk

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz