środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Bon żłobkowy dla rodziców z Marklowic? Jest taki pomysł

07.06.2021 07:00 | 0 komentarzy | juk

Padł pomysł by w gminie Marklowice wprowadzić bon żłobkowy. Jeżeli już, to najszybciej mógłby on zacząć działać, od przyszłego roku kalendarzowego.

Bon żłobkowy dla rodziców z Marklowic? Jest taki pomysł
O bonie żłobkowym rozmawiali marklowiccy radni podczas jednego ze wspólnych kwietniowych posiedzeń.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tzw. bony żłobkowe funkcjonują w wielu miastach i gminach na terenie naszego kraju. Są formą wsparcia dla rodziców, którym nie udało się zapisać dziecka do miejskiego żłobka. Czy tego typu pomoc zostanie również wprowadzona w Marklowicach? O sprawie rozmawiali tamtejsi radni podczas jednego ze wspólnych kwietniowych posiedzeń.

Będzie żłobek, ale prywatny

Na terenie Marklowic nie ma żadnej prywatnej placówki opiekuńczej dla dzieci. Funkcjonuje wyłącznie gminne przedszkole. Z końcem sierpnia bądź początkiem września w budynku przy ul. Wyzwolenia 136 (budynek byłego przedszkola) ma zacząć funkcjonować pierwszy prywatny żłobek. Przypomnijmy, że obiekt, który jest własnością gminy, od połowy sierpnia 2018 r. dzierżawiła firma Gaz-System. W maju umowa się jednak skończyła i firma jej nie przedłużyła. W efekcie budynek będzie dzierżawić inne przedsiębiorstwo, które utworzy w tym miejscu właśnie żłobek. Nowy inwestor na własny koszt dostosuje obiekt do swoich potrzeb.

Żłobek powstanie przy ul. Wyzwolenia 136, czyli w budynku dawnego przedszkola.

Temat odłożony w czasie

- Proponuje, by przyjrzeć się, jak sytuacja będzie wyglądać pod względem zainteresowania, po otwarciu nowego żłobka - mówił podczas obrad wójt Tadeusz Chrószcz. - Wówczas moglibyśmy przeanalizować bon żłobkowy, którego koszty zostałyby uwzględnione w projekcie budżetu na 2022 r. - dodał. Radni przychylili się do propozycji włodarza. W efekcie sprawa zostanie ponownie omówiona po otwarciu nowej placówki opiekuńczej dla dzieci.

Jak w innych gminach?

Jak zauważył wójt Chrószcz bon żłobkowy nie jest zbyt popularną formą pomocy funkcjonującą na terenie powiatu wodzisławskiego. W gminach wiejskich, czyli w: Godowie, Lubomi oraz Mszanie nie są prowadzone żłobki przez samorządy. Nie ma tam też uchwalonych bonów. - Inaczej wygląda sytuacja w Gorzycach - informował wójt. Wyjaśnił, że gmina tak jak inne, nie prowadzi własnego żłobka, funkcjonuje tam z kolei prywatny klub dziecięcy. W efekcie tamtejsi włodarze udzielają dotacji w wysokości 150 zł dla każdego dziecka zamieszkałego na terenie gminy do 3 roku życia, które uczęszcza do klubu.

Zobacz także: