Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Co zrobić z pływalnią w Oborze? "To nie basen, to jeziorko do stania"

21.05.2021 15:11 | 2 komentarze | ma.w

- Sezon się zbliża. Jak daleko posunięte są prace remontowe na basenie w Oborze? - tym pytaniem radny Stanisław Borowik rozpoczął dyskusję nad przyszłością letniego wypoczynku nad wodą w Raciborzu. Ta przetoczyła się na posiedzeniu komisji oświaty, a wzięli w niej udział dyrektor OSiR Paweł Król, wiceprezydent Dawid Wacławczyk i dyrektor ZSOMS Ludmiła Nowacka.

Co zrobić z pływalnią w Oborze? "To nie basen, to jeziorko do stania"
Paweł Król dyrektor OSiR musiał przełknąć gorzką pigułkę podaną przez radnego Stanisława Borowika. Ten uważa, że ośrodek nie ma basenu, a "jeziorko do stania"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Znany raciborski, emerytowany już strażak uważa, że miejskie kąpielisko w pobliżu lasu Obora nie zasługuje na miano basenu. - Nie nazywam tego basenem tylko jeziorkiem do stania - rzucił na forum komisji Stanisław Borowik. Według niego obiekt jest aktualnie zdewastowany. Dlatego jest orędownikiem budowania nowego basenu zamiast inwestycji w lodowisko, co jest oczkiem w głowie prezydenta miasta.

- Będzie w Oborze duży basen, to zyska na tym kemping. Z chęcią ktoś przyjdzie do takiego ośrodka - tłumaczył doświadczony rajca kolegom z komisji.

Według niego OSiR będzie zarabiał tylko na dużej niecce basenowej. - Małego nie ma sensu ciągle remontować - argumentował S. Borowik. Spodziewa się wydatku rzędu 5-6 mln zł.

Łatanie dziur

Ambicje radnego z "Razem dla Raciborza" skonfrontował z możliwościami finansowymi OSiR dyrektor Paweł Król. - Prowadzimy inwestycje na poziomie zabezpieczonych na ten cel środków finansowych - zauważył.

Niecka basenowa w Oborze jest teraz czyszczona. - Później przykleimy folię jak co roku. To jest takie "łatanie dziur" żeby basen zafunkcjonował - dodał Król. Spodziewa się większych nakładów niż 6 mln zł, aby budować nową, większą nieckę. Dyrektor zauważył, że przed podejmowaniem decyzji o inwestycjach w Oborze, trzeba wziąć pod uwagę, że do Miasta należą tereny żwirowni na Ostrogu, a to również potencjalny obszar na nowe miejskie kąpielisko.

Basen w Oborze musi być

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk chce zastąpić "nierdzewką" odpadające kafelki z basenu w Oborze. Widzi tam również nowe elementy wodnych uciech dla dzieci. - Bierzemy pod uwagę kilka wersji takiej inwestycji i mówię tu o rozbudowie. W pobliżu grodu Drengów i Arboretum musimy mieć taki basen - stwierdził pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Wacławczyk wypowiedział się w kwestii otwartego basenu przy aquaparku H2Ostróg. - Miałem na ten temat rozmowy z szefem i basen letni przy Zamkowej nie musi być częścią aquaparku. Mogą to być dwa niezależne obiegi i jakaś szatnia z boksami, z wypoczynkiem na trawie - snuł plany "wice". Podkreślił, że decyzji o wartości kilku milionów nie podejmuje się w trakcie roku budżetowego. Trzeba taką inwestycję zaplanować wśród wydatków na 2022 rok.

Wykopać, pogłębić, wysypać

Głos zabrała też Magdalena Kusy, radna z Obory, która pierwsza zaalarmowała władze, że kąpielisko pod lasem się sypie. - Forma łatania odbywa się już za długo. Jednak tę modernizację trzeba przemyśleć, choć nie przeciągać decyzji przez kolejne sezony - zaznaczyła radna z tzw. prezydenckiego klubu.

Pomysł racjonalizatorski wysunęła Justyna Henek - Wypior z "Razem". Zaproponowała utworzenie dodatkowej plaży w Oborze, a skupienie wydatków na rozbudowie H2Ostróg o letnią, otwartą część. - Wykopać, pogłębić, wysypać piaskiem i powstanie mała plaża - mówiła markowiczanka.

Dwie wizje pływalni

Ludmiła Nowacka z "Łączy nas Racibórz" pamięta z pracy w magistracie koncepcję inwestycji na Zamkowej. - Zewnętrzna część miała mieć funkcję SPA, ze śluzą i połączeniem z wnętrzem aquaparku - przypomniała. Dyrektor ZSOMS mówiła też o koncepcji budowy w Oborze basenu 50-metrowego. - Środowisko pływackie go chciało, ale nie było pieniędzy w budżecie - dodała.

Według niej są w ministerstwie sportu środki, z których można dofinansować taką inwestycję. Taki obiekt przyciągałby nie tylko mieszkańców, ale i wyczynowych sportowców. Z praktyki zawodowej wie, że trudno o dostęp do takich obiektów i pływacy jeżdżą po całej Polsce, by trenować na otwartej 50-tce.

- Trzeba sobie zadać pytanie czy chcemy obiektu rekreacyjno - zabawowego czy też chcemy zarabiać na takim obiekcie. Można stworzyć basen wielofunkcyjny - podsumowała dyskusję L. Nowacka.

Rozmowy na temat budowy nowego basenu w Raciborzu mają być kontynuowane wczesną jesienią. D. Wacławczyk przypomniał, że jego szef zadeklarował przygotowanie koncepcji rozbudowy H2Ostróg o część otwartą.

Ludzie:

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.