Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Kto będzie dyrektorem ZSOMS? Rywalizacja doktorów z Raciborza

19.05.2021 13:12 | 9 komentarzy | ma.w

Zarząd Województwa Śląskiego przeprowadził konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Kandydaci do prowadzenia placówki od 1 września 2021 roku zaprezentowali się 13 maja. Nie ma jeszcze oficjalnego ogłoszenia wyników. Wśród ubiegających się o fotel szefa popularnej "ósemki" są raciborzanie, pracownicy naukowi PWSZ - obecna dyrektor szkoły dr Ludmiła Nowacka i dr Marcin Kunicki. Z naszych informacji wynika, że to Kunicki obejmie placówkę z nowym rokiem szkolnym.

Kto będzie dyrektorem ZSOMS? Rywalizacja doktorów z Raciborza
Marcin Kunicki i Ludmiła Nowacka - oboje mają stopień naukowy doktora i od lat są związani z PWSZ Racibórz. Wedle jeszcze nieoficjalnych informacji Kunicki miałby zająć miejsce w fotelu dyrektora ZSOMS po Nowackiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kunicki to były dyrektor instytutu kultury fizycznej i zdrowia w raciborskiej uczelni. Utracił tę funkcję wraz z nastaniem rządów nowego rektora dr Pawła Strózika. Spędził w PWSZ długie lata, kontynuując tam tradycje rodzinne - jednym z filarów Studium Nauczycielskiego był jego śp. ojciec Mieczysław. Doktor Kunicki to również utytułowany trener pływania, opiekun m.in. olimpijczyka Michała Rokickiego, młodzieżowej medalistki mistrzostw Europy Katarzyny Dembniak czy odnoszącej liczne sukcesy na krajowych i zagranicznych basenach Agnieszki Ostrowskiej.

Powołana za rządów Platformy

Dr Ludmiła Nowacka kieruje szkołą sportową od pięciu lat. Przejęła placówkę po Ewie Lewandowskiej (obecna etatowa członkini zarządu powiatu raciborskiego) w 2016 roku. Nowacka jest doświadczonym samorządowcem. Przez ponad dwie kadencje była wiceprezydentem Raciborza za rządów Mirosława Lenka. Obecnie piastuje mandat radnej miejskiej. Startowała w wyborach prezydenckich w 2018 roku, jako liderka komitetu "Łączy nas Racibórz". ZSOMS objęła jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej w samorządzie województwa. Kiedy do władzy w Katowicach doszła Zjednoczona Prawica, jej notowania osłabły, a ówczesny wicemarszałek - raciborzanin Michał Woś zgłosił w prokuraturze podejrzenie o nieprawidłowościach przy budowie hali namiotowej funkcjonującej przy szkole sportowej (hala została wybudowana, gdy dyrektorem szkoły był Arkadiusz Tylka).

Czekają na decyzję marszałka

Kto z tej pary raciborzan wygrał marszałkowski konkurs? Kandydaci nabrali wody w usta. Oboje odsyłają do zarządu województwa, bo twierdzą, że dopiero po oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu, będzie można mówić o tym, kto pokieruje ZSOMS przez kolejne lata. We wtorek 18 maja zwróciliśmy się ze stosownym zapytaniem do rzecznika prasowego Sławomira Gruszki z urzędu marszałkowskiego. W środowe południe wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi, rzecznik wyjaśnił, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi z departamentu edukacji. Zarząd województwa na swych posiedzeniach z 14 i 17 maja nie podejmował uchwał w sprawie konkursu. Ten ogłoszono w pakiecie z naborami na szefów innych placówek marszałkowskich - łącznie przeprowadzono 5 kwalifikacji.

Nadzieja czy tragedia?

W kuluarach wszyscy mówią o wygranej Marcina Kunickiego. Miał na konkursie dobrze wypaść i werdykt 15-osobowej komisji był z wyraźnym wskazaniem na niego. Nasz informator, który prosił o niepodawanie nazwiska, uważa, że Kunicki jako człowiek ze środowiska sportu wyczynowego dobrze czuje szkołę sportową i "ogarnie jej problemy". Są w ZSOMS pracownicy, którzy traktują go z nadzieją na dobre zmiany w placówce. Osoby, które sprzyjają obecnej pani dyrektor, mówią, że taki wynik konkursu "jest tragedią", bo Ludmiła Nowacka to doświadczony dyrektor, dobrze zarządzający placówkami, które jej powierzano (przed ZSOMS była to miejska szkoła z Ostroga).

Obecnej dyrektor nie było na weekendowych Mistrzostwach Polski Szkół Sportowych w pływaniu, co odebrano jako gest symboliczny, bo to najważniejsza dla ZSOMS impreza w roku, a w rzeczywistości pandemicznej - szczególnie ważne wydarzenie. Kunickiego można tam było spotkać, ale przyszedł prywatnie, bo na basenie rywalizował jego syn.

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości