Sobota, 19 czerwca 2021

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Polowy dostrzegł u Szukalskiej "nerwowe reakcje i wzburzenie emocjonalne". Co dalej z opinią RIO?

28.04.2021 13:29 | 1 komentarz | ma.w

Liderkę klubu Niezależnych Michała Fity interesuje kiedy prezydent miasta przejdzie do realizacji zadań budżetowych, które zamroził po marcowej sesji. Jakich wyjaśnień udzielił jej włodarz Raciborza?

Polowy dostrzegł u Szukalskiej "nerwowe reakcje i wzburzenie emocjonalne". Co dalej z opinią RIO?
Anna Szukalska nie zgadza się, by prezydent Polowy obarczał radnych winą za zamrożenie wydatków budżetowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Annę Szukalską dziwi, dlaczego prezydent nie realizuje wydatków "zamrożonych" przezeń po marcowej sesji. Wtedy Dariusz Polowy z mecenasem, skarbniczką i dziewięciorgiem radnych uznali, że uchwałę o wydatkach podjęto z wadą prawną. Włodarz spytał w Regionalnej Izbie Obrachunkowej o opinię, a ta stwierdziła, że wady prawnej nie dostrzega.

Według Szukalskiej jest opinia RIO, że uchwała znajduje się w obrocie prawnym, więc należy ją realizować.

Polowy pytany o to na posiedzeniu komisji budżetowej stwierdził, że proceduje się "jeszcze coś" w tej sprawie w nadzorze prawnym wojewody. Szukalska sprawdzała sama w Katowicach. - Nie dostanie pan żadnej odpowiedzi od wojewody, bo to nie jest organ kompetentny. Nie doczekamy się stamtąd odpowiedzi, więc odwlekanie w czasie realizacji tych zadań jest nieuzasadnione. Jak długo pan zamierza czekać? - spytała szefowa komisji rewizyjnej.

- Stosowny czas - krótko odpowiedział prezydent.

Szukalska uznała odpowiedź Polowego za niekonkretną i niestosowną.

Szukalska pyta Polowego o brak wady prawnej.mp3

Odniosła się też do wypowiedzi medialnych głowy miasta, o możliwej drodze sądowej w sporze prawnym między radą a prezydentem. - Panu nie przysługuje skarga do sądu jako organowi - skwitowała.

- Analizy trwają - skomentował prezydent.

Radna z klubu "Niezależnych Michała Fity" wskazała jeszcze, że na konferencji prasowej Polowy próbował obarczyć winą radnych za "zamrożenie" wydatków. - A to pan nadal nie realizuje tej uchwały, a RIO podało, że nie ma ona wady prawnej. Grupy społeczne oczekujące na jej realizację powinny otrzymać wyjaśnienia, konkretne - zauważyła Szukalska. Nie spodobało się jej, że Dariusz Polowy przyjmuje jej uwagi z uśmiechem na twarzy.

- Ubolewam, że mój uśmiech skierowany do pani radnej wywołuje u niej nerwowe reakcje i być może wzburzenie emocjonalne - skomentował prezydent.

Waśnie na linii Szukalska - Polowy próbował tonować przewodniczący komisji Mirosław Lenk. Sugerował, by tematem zająć się na poważnie i nie docinać sobie. - Spróbujmy budować dialog - zachęcał.

Dariusz Polowy podkreślił, że nadal będzie działał w stronę dobra mieszkańców i spełniania ich oczekiwań.

A. Szukalska oskarżyła prezydenta, że poświęcił wszystkie ważne wydatki dla swojego projektu wyborczego - boiska ze sztuczną murawą. - To nieprawda, że radni są temu winni, tylko to pan ponosi za to odpowiedzialność - podsumowała przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza