Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Przyczyny i korygowanie dalekowzroczności

28.04.2021 15:00 | 0 komentarzy | MK

Dalekowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, która uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Wadę tą można skuteczne korygować przy pomocy okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Przyczyny i korygowanie dalekowzroczności
Jedną z najczęstszych metod korygowania dalekowzroczności są okulary korekcyjne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega dalekowzroczność? 

Dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia) to wada wzroku, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oka. Do rozwoju tej wady wzroku dochodzi wówczas, gdy światło padające na oko nie jest załamywane w prawidłowy sposób. We właściwie funkcjonującym oku światło wpadające do oka załamuje się dokładnie na siatkówce, dzięki czemu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno obiektów położonych blisko, jak i daleko. W przebiegu dalekowzroczności do załamywania się światła dochodzi za siatkówką - a to uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Utrudnione jest chociażby czytanie gazety, natomiast wyraźne są przedmioty położone w oddali.

Skąd się bierze dalekowzroczność?

U podłoża większości przypadków dalekowzroczności leżą predyspozycje genetyczne. Gdy gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka jest zbyt płaska, wówczas promienie słoneczne załamują się w nieprawidłowy sposób. U dzieci stwierdzana jest fizjologiczna dalekowzroczność, towarzysząca okresowi kształtowania się gałki ocznej oraz układu optycznego oka. Zazwyczaj jaka fizjologiczna dalekowzroczność ustępuje wraz z wiekiem, ale niekiedy może nie zniknąć i ewoluuje w kierunku coraz bardziej pogłębiającej się wady wzroku.

Początkowo objawy dalekowzroczności są bardzo subtelne - może pojawić się delikatne zaburzenia widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oka. Z czasem widzenie staje się coraz bardziej niewyraźne. Dodatkowo mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, bóle oczu, łzawienie i pieczenie oczu, podwójne widzenie czy zez zbieżny.

W zależności od stopnia zaawansowania wady wyróżnić można:

  • dalekowzroczność małą, poniżej +2,5 dioptrii
  • dalekowzroczność średnią, od +2,5 do + 6 dioptrii
  • dalekowzroczność dużą, powyżej +6 dioptrii.

Dalekowzroczność i okulary korekcyjne

Jedną z najczęstszych metod korygowania dalekowzroczności są okulary korekcyjne, pozwalające skorygować zarówno dalekowzroczność lekką, umiarkowaną, jak i zaawansowaną. Ich działanie sprowadza się do zmiany kąta załamywania światła tak, aby promienie przecinały się dokładnie na siatkówce. Szkła stosowane w okularach do korygowania dalekowzroczności są grubsze w środkowej części, dzięki czemu umożliwiają skupienie światła dokładnie na soczewce.

Jak możemy się przekonać odwiedzając stronę https://www.wokularach.pl/, okulary pozwalają nie tylko przywrócić ostrość widzenia, ale dodatkowo mogą być wyposażone w cechy zwiększające ich funkcjonalność.

Mowa przede wszystkim o takich rozwiązaniach jak:

  • fotochrom, czyli powłoka chroniąca przed negatywnym wpływem promieniowania UV; szkła okularów ciemnieją pod wpływem ekspozycji na słońce, blokując docieranie promieni do oka,
  • powłoka blue, dedykowana osobom spędzającym długie godziny przed ekranem komputera i blokująca światło niebieskie,
  • powłoka drive, idealna dla kierowców; powłoka ta zapewnia bezpieczną jazdę, gdyż blokuje te zakresy światła widzialnego, które odpowiadają za oślepienie kierowcy,
  • powłoka hydrofobowa, chroniąca powierzchnię szkieł przed osadzaniem się kropelek wody, dzięki czemu kropelki spływają ze szkieł i nie wpływają negatywnie na jakość widzenia.

Tekst sponsorowany