środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Część mieszkańców Rzuchowa wybierze radnego. Wojewoda zarządził termin wyborów

19.04.2021 09:14 | 0 komentarzy | mad

Wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził termin wyborów uzupełniających do Rady Gminy Kornowac. Ogłoszono je po niedawnej śmierci radnego Bronisława Panica.

Część mieszkańców Rzuchowa wybierze radnego. Wojewoda zarządził termin wyborów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Natalia Włoch-Kliś wydała postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Gminy Kornowac. Kolejno wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził wybory uzupełniające. W przypadku gminy Kornowac zaplanował je na 27 czerwca. Wybory obejmują okręg nr 15. To ulice: Boczna, Dębowa, Karola Miarki, Pstrązka i Rybnicka (od nr 93 do końca nieparzyste) w sołectwie Rzuchów.

Aby doszło do wyborów, musi pojawić się kandydat. Do 3 maja jest czas, aby zawiadomić komisarza o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydata na radnego. Jeśli będzie więcej niż jeden chętny, zostanie przeprowadzone głosowanie, co z kolei obecnie jest trudne. Przykładem może być Kuźnia Raciborska, gdzie od grudnia zeszłego roku wojewoda Jarosław Wieczorek już trzykrotnie przesunął termin wyborów uzupełniających w okręgu numer 2 z racji pandemii koronawirusa. Jeśli natomiast wystartuje jeden kandydat, to radnym zostanie z automatu. Zadzieje się to na podstawie art. 380 Kodeksu Wyborczego, który brzmi: „Jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone”.