Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Święto Wojsk Inżynieryjnych. W Kuźni Raciborskiej oddano hołd saperom [ZDJĘCIA]

16.04.2021 19:56 | 0 komentarzy | mad

Na dzisiaj (tj. 16 kwietnia) przypada Święto Wojsk Inżynieryjnych, nazywane również Dniem Sapera. W Kuźni Raciborskiej z tej okazji upamiętniono saperów, którzy zginęli na terenie gminy w 2019 roku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko w okresie od stycznia do marca tego roku, patrole i grupy nurków-minerów odpowiadały na 1099 zgłoszeń, likwidując ponad 33 tys. sztuk niewybuchów, w tym 25 pocisków rakietowych, 218 bomb lotniczych, 3941 zapalników, ponad 3,5 tys. pocisków artyleryjskich, kilkaset granatów i więcej niż 25 tys. amunicji strzeleckiej. Święto Wojsk Inżynieryjnych upamiętnia wysiłek i trud wszystkich pokoleń saperów, którzy walczyli o niepodległość Polski, rozminowywali kraj, odbudowywali go ze zniszczeń w różnych okresach swojej historii i nieśli pomoc społeczeństwu podczas klęsk żywiołowych.

W Kuźni Raciborskiej przedstawiciele władz samorządowych gminy w asyście strażaków OSP złożyli tego dnia wieniec, zapalili znicz oraz oddali przy tablicy pamiątkowej hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków stracili życie.

Przypomnijmy, 8 października 2019 roku saperzy z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic pracowali nad rozbrojeniem znalezionych w lesie w Kuźni Raciborskiej pocisków. W wyniku eksplozji śmierć poniosło trzech z nich.


Czytaj również: