Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Kultura

Karolina Jonderko nagrodzona w World Press Photo

15.04.2021 22:43 | 0 komentarzy | ska

Po dobrej informacji o nominacji dla pochodzącej z Rydułtów Karoliny Jonderko w konkursie World Press Photo nadeszła jeszcze lepsza - fotografka została nagrodzona! Karolina Jonderko zajęła drugie miejsce w kategorii projektów długoterminowych. 

Karolina Jonderko nagrodzona w World Press Photo
Jedno ze zdjęć Karoliny Jonderko ze zwycięskiego projektu "Reborn". fot. Karolina Jonderko/World Press Photo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Karolina Jonderko nagrodzona w World Press Photo

Związana z agencją Napo Images Karolina Jonderko zajęła w konkursie World Press Photo drugie miejsce w kategorii projektów długoterminowych ze swoim cyklem "Reborn". Opowiada w nim o emocjach, jakie małe dzieci oraz lalki (odwzorujące dzieci) wywołują w dorosłych. 

Karolina Jonderko pochodzi z Rydułtów, jak sama podkreśla jest córką górnika i nauczycielki muzyki. Jej prace prezentowane były podczas międzynarodowych festiwali i wystaw, m.in. Circulation(s) Festival (Francja), Landskorona foto (Szwecja), Noorderlicht Festival (Holandia). W 2015 r. w ramach nagrody Magnum & Ideas Tap Award, odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. W 2016 r. jako jedna z 12 uczestników została nominowana do warsztatów Joop Swart Masterclass organizowanych przez World Press Photo. W 2018 jako jedyna polka została wybrana do prestiżowych warsztatów Eddie Adams Workshops w USA.

- World Press Photo to fotograficzny Oscar więc dla fotografa to najwyższe wyróżnienie w fotografii prasowej. Ja jeszcze się z tym oswajam bo powiem szczerze, że jestem w szoku. Pracuje nad projektem już 6 lat. Jestem przeszczęśliwa i gotowa do dalszych działań – powiedziała nam niedawno Karolina Jonderko. Znalazła się w gronie trzech Polaków nagrodzonych w tej edycji konkursu. 

Warto dodać, że cały czas rydułtowianka pracuje nad swoim kolejnym długoterminowym i jednocześnie niezwykle ciekawym projektem "If I lay here..." inspirowanym piosenką zespołu Snow Patrol "Chasing cars". Autorka fotografii kładzie się na ziemi w różnych miejscach świata i w taki sposób robi sobie zdjęcie. Na fotografiach uwieczniła już m.in. Taj Mahal w Indiach, tzw. wrota piekieł na pustyni w Turkmenistanie, stepy Mongolii, jezioro Bajkał, park narodowy Dartmoor w Wielkiej Brytanii i wiele innych miejsc na świecie. Niedawno również wykonała sobie "leżące" zdjęcie wraz z zespołem Snow Patrol, który właśnie zainspirował ją do tego artystycznego projektu.