Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję

07.04.2021 16:51 | 10 komentarzy | ma.w

Głowa miasta poinformowała w środę 7 kwietnia na zdalnej konferencji posesyjnej, że wstrzymano szereg wydatków samorządu, bo rada miasta podjęła bezprawnie uchwałę o zmianach w budżecie na 2021 rok. Włodarz zwrócił się o opinie do Regionalnej Izby Obrachunkowej i nadzoru prawnego wojewody śląskiego. Póki ich nie uzyska, póty nie będzie finansowania np. nauki pływania dzieci, remontów ulic Bema i Cecylii oraz chodnika na Dębiczu, a także dotacji dla LKS i projektów Inicjatywy Lokalnej.

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję
Włodarz Raciborza Dariusz Polowy na posesyjnej konferencji z 7 kwietnia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lista wstrzymanych wydatków jest długa, Dariusz Polowy wymienił na konferencji 17 punktów, które "zamrożono". Zdaniem włodarza i urzędowych prawników decyzja rady, istotnie modyfikująca projekt uchwały o zmianach w budżecie, bez zgody autora - prezydenta miasta, narusza ar. 233 pkt 3 ustawy o finansach publicznych. - Rada miasta nie ma takich kompetencji, nie może sama dokonywać zmian w budżecie miasta. Przyjmuje je albo odrzuca. To, co zrobiła na sesji to rażące naruszenie prawa - podkreślił D. Polowy. Wskazał też, że naruszono Statut Miasta, bo zmieniona uchwała nie miała opinii prawnej wymaganej przepisami.

Polowy skierował wniosek do RIO i prawników wojewody w tej sprawie. Zrobił to, bo jak tłumaczył, to prezydent odpowiada za realizację budżetu i musi reagować na bezprawne działania radnych. - Nie przyjmę do realizacji wytycznych, które budzą wątpliwości natury prawnej - podkreślił.

Więcej w materiale wideo z konferencji posesyjnej prezydenta Polowego (prowadziła ją Lucyna Siwek rzeczniczka magistratu).

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz