Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Ekogroszek – wydajność, zużycie, magazynowanie – i inne ważne sprawy

07.04.2021 13:15 | 1 komentarz | (s)

Ekogroszek to paliwo o rosnącej popularności. Sięgają po nie osoby o rozmaitych potrzebach grzewczych, pragnące ogrzać swój dom rodzinny lub miejsce pracy, którym zarządzają. Ekogroszek nadaje się do ogrzewania budynków różnej powierzchni oraz wielkości, a ponadto – jest niezwykle ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Jeśli interesuje cię temat ekogroszku – zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w problem jego zużycia. Poniżej opowiemy – jaka jest wydajność ekogroszku, jak wygląda jego regularne użytkowanie oraz jak należy go właściwie magazynować.

Ekogroszek – wydajność, zużycie, magazynowanie – i inne ważne sprawy
fot. materiały prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zużycie ekogroszku – najważniejsze sprawy przed zakupem

Ekogroszek jest paliwem o wysokim poziomie wydajności. Oczywiście, ilość uzyskanego ciepła, które będzie nadawać się do ogrzania domu, zależy nie tylko od wybranego paliwa, ale też od zastosowanego typu kotła. Zacznijmy jednak od omówienia samego ekogroszku.

Najbardziej wydajne rodzaje ekogroszku mają wartość opałową sięgającą nawet 30 MJ na kilogram paliwa. Jest to parametr bardzo wysoki, o wiele atrakcyjniejszy niż w przypadku pelletu lub brykietu. Jeśli do spalania ekogroszku zastosujemy kocioł automatyczny o najwyższej klasie – wówczas sprawność cieplna może nawet przekraczać poziom 90%. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zawartość wilgoci wynosi mniej niż 10 procent, dzięki temu – niemal cała masa wprowadzona do retorty ulega przemianie w energię cieplną.

Typowy piec na ekogroszek działa w trybach pracy lub podtrzymywania. Pierwszy uruchamia się, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu. Drugi – gdy właściwy poziom temperatury zostanie ponownie osiągnięta. Ilość zużywanego paliwa zależeć będzie oczywiście od stopnia izolacji domu, ilości kondygnacji, wysokości stropów oraz samej powierzchni.

Dobowe zużycie ekogroszku może się pod tym względem bardzo różnić. Słabo izolowane budynki wymagają zużycia nawet 60 kg paliwa w ciągu dnia. Przy lepszej izolacji ścian – można obniżyć zużycie ekogroszku do nawet 12-18 kg na dzień. Budynki izolowane grubą warstwą ochronną (zarówno wzdłuż ścian jak i dachu) można ogrzewać wykorzystując zaledwie ok. 10 kg paliwa dziennie.

Użytkowanie i magazynowanie ekogroszku

Używanie ekogroszku jest niezwykle łatwe. Wystarczy umieścić go w odpowiednim zbiorniku, skąd kocioł (za pomocą automatycznego podajnika) sam będzie pobierał właściwą ilość paliwa. Naszym zadaniem będzie co kilka dni uzupełniać zbiornik, by kocioł mógł dalej swobodnie pracować. Pod tym względem, obsługa kotłów na ekogroszek należy do najprostszych i najwygodniejszych.

Magazynowanie ekogroszku jest również dość proste. Polecamy oczywiście nabywać ekogroszek workowany, a nie luzem – który jest nie tylko łatwiejszy w przechowywaniu, ale również bezpieczniejszy z perspektywy nabywcy. Kupując ekogroszek w worku mamy pewność, że nie jest to paliwo podrabiane – na przykład zmieszane ze zwykłym, gorszej jakości miałem węgielnym.

Najlepiej przechowywać ekogroszek w kotłowni, w niedużej odległości od samego kotła. Ponieważ ekogroszek workowany nie wymaga zapewnienia specjalnych warunków atmosferycznych – możemy po prostu trzymać go ma podłożu lub na paletach. Warto wybierać przede wszystkim worki o pojemności 25 kg – są o wiele bardziej wygodne w obsłudze niż duże worki typu big bag – na przykład o pojemności jednej tony.

Materiał zewnętrzny