Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Jak zadbać o trawnik oraz o krzewy na wiosnę?

06.04.2021 17:15 | 0 komentarzy | (s)

Wiosna to czas, kiedy przykładamy szczególną uwagę do prac w ogrodzie. Odbudowanie zieleni po zimie jest co roku pięknym i inspirującym procesem, który daje wiele radości każdemu kto lubi spędzać czas w swoim ogrodzie. Jednak nie da się zapomnieć, że stworzenie ładnego ogrodu wymaga trochę pracy oraz odpowiednich narzędzi. W niniejszym artykule odpowiadamy na tytułowe pytanie - Jak zadbać o trawnik oraz o żywopłot na wiosnę?

Jak zadbać o trawnik oraz o krzewy na wiosnę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak przygotować trawnik wiosną? 

Po pierwsze, należy usunąć zalegającą zniszczoną trawę. Następnie warto zadbać o napowietrzenie gleby. W tym celu najlepiej nakłuć ziemie na głębokość około 7-10cm. Można tą czynność wykonać specjalnym sprzętem do aeracji gleby. Można również wykorzystać widły lub grabie. 

Po aeracji warto załatać puste przestrzenie, w których trawa wygląda na wyjątkowo rzadką. Należy tam dosiać trawę używając do tego nasion, ziemi oraz nawozu. Przy czym nawóz oczywiście można rozprowadzić również w tych miejscach, w których trawa rośnie całkiem nieźle. Następnie gdy trawa zacznie rosnąć nie pozostaje nic innego jak wykonać pierwsze koszenie. Warto jednak zadbać o to aby nie przycinać trawy zbyt nisko – najlepiej maksymalnie do 1/3 wysokości. Warto odnotować, że niektóre kosiarki mają możliwość regulacji wysokości przycięcia źdźbła trawy.

Koszenie to nie wszystko. Trzeba mieć na uwadze, że podstawa pielęgnacji trawnika to dbanie o usuwanie chwastów. W tym celu należy spryskać trawę odpowiednim preparatem. Ponadto, pielęgnacja trawy to rzecz jasna regularne zraszanie i nawodnienie. 

Jak przygotować żywopłot na wiosnę? 

Podstawowe prace pielęgnacyjne jakich wymaga żywopłot wiosną to delikatne pierwsze przycięcie, które zazwyczaj jest wykonywane w okolicach marca. Wtedy z reguły przycinane są przyrosty pędów. Dzięki takiemu zabiegowi gałęzie są wzmocnione oraz łodygi ulegają zdrewnieniu. Jeśli nie formujemy żywopłotu regularnie, tylko dajemy mu się naturalnie rozwijać, to przycięcie wiosenne może być wykonywane raz na kilka lat. Potem, gdy żywopłot się zazieleni oczywiście wykonujemy główne przycięcie, które formuje kształt rośliny przez całe lato. Najlepiej posiadać co najmniej dwa sekatory do żywopłotu tak aby jednym móc dokonać delikatnego wiosennego przycięcia a drugim wykonywać główne formowanie. 

Poza przycięciem warto pamiętać o użyciu preparatu przeciwko szkodnikom oraz odpowiednim nawożeniu. Jest to tak ważne niczym dobry szampon do włosów, gdybyśmy mówili o pielęgnacji włosów. Tak samo jak nie można dopuścić łupieżu do głowy tak samo trzeba zadbać o rośliny i zapewnić im ochronę w postaci preparatów przeciwko szkodnikom.

Źródło zdjęcia:

Virrage Images / Shutterstock.com

Materiał zewnętrzny