Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Wszywka alkoholowa Katowice – Esperal pierwszym krokiem do życia w trzeźwości

06.04.2021 13:15 | 0 komentarzy | (s)

Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa Esperalu (disulfiramu) – substancji wszywanej podskórnie, wspomagającej proces leczenia alkoholizmu. Jej nazwa wzięła się właśnie z przebiegu samego zabiegu „zaszycia”. Pacjentowi, który decyduje się na terapię za pomocą wszywki alkoholowej, wszywa się podpowięziowo odpowiednią dawkę leku, która stopniowo wydziela się do jego krwiobiegu. Jej stała obecność w krwi pacjenta gwarantuje najwyższą skuteczność bez potrzeby pamiętania o systematycznym przyjmowaniu leków i kontrolowaniu ich dawek.

Wszywka alkoholowa Katowice – Esperal pierwszym krokiem do życia w trzeźwości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszywka alkoholowa jest zatem jedną z najwygodniejszych metod terapii alkoholizmu. Jej działanie określane jest mianem awersyjnego. Odstrasza bowiem alkoholika od podejmowania dotychczasowych, ryzykownych nawyków – sięgania po nadmierne ilości alkoholu. Większość chorych, którzy zdecydowali się na „zaszycie”, nie spożywa żadnej, nawet najmniejszej ilości substancji odurzającej. Dlaczego? Boją się oni konsekwencji połączenia leku z alkoholem – jest nią silna reakcja disulfiramowa.

Wszywka alkoholowa – substancja

Awersyjne działanie, jakim odznacza się wszywka alkoholowa, opiera się na zasadzie blokady. W wyniku obecności leku w krwi pacjenta zaburzone zostaje prawidłowe funkcjonowanie wątroby, a mówiąc ściślej – metabolizm alkoholu etylowego. W sytuacji naturalnej, czyli takiej, w której organizm pracuje prawidłowo, wątroba radzi sobie z trawieniem nawet nadmiernych ilości alkoholu dzięki udziałowi dehydrogenazy aldehydowej. To enzym biorący udział w procesie trawienia, przekształcający szkodliwe produkty przemiany materii w substancje obojętne dla organizmu. Jedną z takich toksyn, powstających podczas trawienia alkoholu, jest aldehyd octowy. Esperal zaburza działanie wątroby poprzez ograniczenie wydzielania wyżej wspomnianego enzymu. W rezultacie aldehyd octowy nie zmienia się w swoją nieszkodliwą formę – kwas octowy. Zalega natomiast w organizmie, krążąc w krwiobiegu i wywołując zmiany w całym ciele człowieka. Odczuwalne są one jako nieprzyjemne objawy reakcji disulfiramowej – ciężkiego zatrucia alkoholowego.

Jako substancja, wszywka alkoholowa działa wyłącznie po kontakcie z substancją odurzającą – alkoholem. Do aktywacji Esperalu wystarczy nawet niewielka ilość tego trunku. Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg, muszą zatem uważać nie tylko na spożywane napoje. Nie powinni zajadać się słodyczami z dodatkiem alkoholu, używać perfum czy kosmetyków tworzonych na jego bazie, płynów do higieny jamy ustnej, itp. Dla organizmu trwającego w trzeźwości Esperal pozostaje całkowicie obojętny. Dlatego też jedynym zaleceniem lekarskim po zabiegu jest wstrzemięźliwość.

Przerwanie ciągu alkoholowego a wszywka

Alkoholik, który przebywa w stanie permanentnego ciągu alkoholowego, rzadko jest w stanie samodzielnie przestać pić. Abstynencja jest ponad jego siły, zwłaszcza gdy pojawiają się objawy głodu alkoholowego. Jednak zasadą rozpoczęcia terapii alkoholika jest paradoksalnie jego trzeźwość. Tylko w takim stanie może bowiem zgłosić się na zabieg implementacji wszywki alkoholowej

Dlatego też uważa się, że Esperal niejako „wymusza” na pacjencie pozostawanie w trzeźwości. By móc się „zaszyć”, musi on wytrzymać jedynie (lub aż) 24 godziny bez spożywania alkoholu. W sytuacji, gdy pacjent ma trudności z samodzielnym odstawieniem substancji odurzającej lub objawy odstawienne są zbyt uciążliwe, wskazane jest skorzystanie z pomocy wyszkolonego personelu medycznego. Dlatego też terapia za pomocą wszywki alkoholowej jest elementem kompleksowego leczenia alkoholizmu. Pozostałe jej części to detoks alkoholowy i psychoterapia. By Esperal był pierwszym krokiem pacjenta do życia w trzeźwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Pierwszą z nich jest nadrzędne bezpieczeństwo pacjenta. Alkoholik, który próbuje odstawić  substancję odurzającą, nie powinien być pozostawiony sam sobie. W każdej chwili mogą bowiem wystąpić w jego organizmie groźne objawy głodu alkoholowego, które doprowadzają do skrajnego wycieńczenia organizmu. Motywacja zewnętrzna, jaką jest poddanie się zabiegowi wszycia Esperalu, w większości przypadków wystarcza. Pacjenci decydują się na spędzenie doby (niejednokrotnie pierwszej od wielu lat) w trzeźwości. Wskazana jest wtedy opieka nad alkoholikiem. Mogą ją sprawować osoby mu najbliższe lub przedstawiciele wykwalifikowanego personelu medycznego. Przerwanie ciągu alkoholowego powinno być jednak przeprowadzane w ośrodkach specjalizujących się w terapii uzależnień.

Terapia awersyjna

Działanie Esperalu opiera się na mechanizmach, które władają psychiką każdego człowieka. Alkohol spożywany w celach rekreacyjnych, dający uczucie odprężenia i relaksu, kojarzy się bowiem z przyjemnością, dobrym humorem i odpoczynkiem. Mózg człowieka pod wpływem działania substancji odurzającej aktywuje tzw. układ nagrody. W wyniku tego dochodzi do wyrzutu hormonów szczęścia, głównie endorfin, serotoniny, dopaminy i oksytocyny. Ich obecność w krwiobiegu odpowiedzialna jest za widoczną i odczuwalną poprawę samopoczucia, poczucie odprężenia i regenerację organizmu. Zatem to nie sam alkohol przyczynia się do poprawy stanu psychicznego i fizycznego człowieka. Wręcz przeciwnie – on sam działa degeneracyjnie na niemal wszystkie tkanki i układy. Krążąc w krwi, dociera w każde miejsce organizmu, siejąc spustoszenie.

Tajemnica wszywki alkoholowej tkwi w działaniu awersyjnym. Odwraca ona mechanizm obecny w chwili spożywania przez alkoholika substancji odurzającej. W wyniku strachu przed możliwym wystąpieniem reakcji disulfiramowej pacjent nie ma nie tyle ochoty, co odwagi sięgnąć po alkohol. W jego mózgu stopniowo aktywuje się układ kary, zastępując dotychczas aktywny układ nagrody.  Picie nie kojarzy się już ze stanem błogiego lenistwa i relaksu. Stres, niepewność, lęk i objawy głodu alkoholowego powodują, że do krwiobiegu wydzielane są hormony stresowe: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Ich zadaniem jest zmobilizowanie organizmu do walki i przyspieszenie uporania się z napotkaną trudnością.

Esperal Katowice

Esperal Katowice

Wszywka alkoholowa w Katowicach

Dla pacjentów, których interesuje wszywka alkoholowa, Katowice mają bogatą i atrakcyjną ofertę. Z możliwości „zaszycia się” można tu skorzystać w ambulatoriach, centrach medycznych, ośrodkach leczenia uzależnień czy oddziałach szpitalnych. Koszt wykonania zabiegu różni się w zależności od placówki i dostępnych w niej możliwości. W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach za standardowe wykonanie zabiegu wszycia Esperalu pacjent zapłaci 650 złotych. Możliwe jest również skorzystanie z kilku udogodnień i wybranie pakietów: wszywka PLUS z konsultacją w cenie 850 złotych oraz pakiet MAX za 1900 złotych.

Wszystkie ceny obowiązujące w Centrum Medycznym Galmedic zawierają wliczone koszty leku. Odpowiednio dobrana przez lekarza dawka Esperalu wszywana jest podczas zabiegu. Pacjent nie musi samodzielnie kupować disulfiramu w aptece – dostępny jest on na miejscu w placówce.

Przeciwwskazania i bezpieczeństwo

Zabieg umieszczenia w ciele pacjenta wszywki alkoholowej jest bezpieczny i bezbolesny. Trwa około 30 minut, podczas których lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze pacjenta, podpowięziowo umieszcza jałową tabletkę z disulfiramem i zaszywa ranę. Najczęstsza lokalizacja leku to obszar mięśnia pośladka. Miejsce to gwarantuje dyskrecję i komfort pacjentowi. Wszywka jest zupełnie niewidoczna. Nikt postronny nie dowie się więc, że konkretna osoba poddała się zabiegowi „zaszycia”.

Z zabiegu nie powinny jednak korzystać osoby cierpiące na poważne schorzenia układu krwionośnego (niewydolność serca, niewydolność obwodowa krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca), z zaburzeniami psychicznymi i nadwrażliwością na lek. Esperalu nie można ponadto umieszczać w organizmie osób, który pozostaje pod wpływem substancji odurzających. Dlatego też przed każdym zabiegiem wykonuje się pomiar trzeźwości pacjenta. Konieczne jest utrzymanie przynajmniej 24-godzinnej trzeźwości przed wykonaniem zabiegu.

Materiał zewnętrzny