Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Zainwestuj w zdrowy sen: 5 kroków, jak wybrać dobry materac

01.04.2021 19:45 | 0 komentarzy | (s)

Budzisz się rano zmęczony i bez energii? Kluczem do zdrowego snu nie jest drogie łóżko z litego drewna, ale wysokiej jakości materac. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci wybrać materac dobrany do potrzeb zarówno Twojego ciała, jak i kieszeni.

Zainwestuj w zdrowy sen: 5 kroków, jak wybrać dobry materac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przy wyborze materaca nie kieruj się wyłącznie ceną. Zaufaj nam, inwestycja w wysokiej jakości materac zwróci Ci się z nawiązką. Nie tylko w ten sposób, że w przyszłości zaoszczędzisz na masażach i rehabilitacji , ale przede wszystkim zmniejszysz ryzyko przewlekłych chorób kręgosłupa, które nękają wielką część populacji powyżej 40 roku życia. Poza korzyściami zdrowotnymi wyobraź sobie również to uczucie, kiedy budzisz się rano naprawdę wypoczęty. Bezcenne, prawda?

Jak wybrać materac na miarę 

Przy wyborze materaca jego twardość jest kluczowym czynnikiem. Dlatego od początku dobrze jest mieć pojęcie o tym, czy potrzebujesz miękkiego, średniego, czy twardego materaca. Zależy to nie tylko od twoich osobistych preferencji, ale również od twojej wagi oraz pozycji w trakcie snu. Miękkie materace nadają się do spania na boku lub na brzuchu. Dzięki swojej elastyczności będą wygodne zwłaszcza dla seniorów i osób z problemami ortopedycznymi. Materace o średniej twardości są idealne dla tych, którzy w trakcie snu często zmieniają pozycję, a także stanowią złoty środek twardości w przypadku łóżek małżeńskich. Twardsze materace są uważane za mające najlepszy wpływ na zdrowie dzieci i ludzi o większej wadze, którym zapewnią odpowiednie oparcie dla kręgosłupa.

Wśród materacy panuje zasada, że im jest wyższy, tym większy komfort w trakcie snu. Powszechnie poleca się wysokość materaca przynajmniej 15 cm. Dla seniorów i osób z problemami ortopedycznymi idealna wysokość wynosi jednak od 20 cm wzwyż.

Sprężynowy, czy piankowy?

Każdy materiał i typ materaca ma swoje wady i zalety. Te sprężynowe są bardzo elastyczne i dzięki temu doskonale dopasują się do Twojego ciała, a ponadto nie wyleżą się pod jego ciężarem. Z drugiej strony materace piankowe są bardziej oddychające i dobrze przewodzą ciepło, co z pewnością docenią alergicy i ludzie, którzy zmagają się z nadmierną potliwością.

Rady przydatne przy wyborze materaca

  • Materac powinien być o 20 cm dłuższy od twojej wysokości.
  • Twardość materaca wybieraj w zależności od swojej wagi, pozycji, w której śpisz oraz wieku.
  • Żywotność materaca wynosi około 7 lat.
  • Optymalna wysokość materaca, która zapewni komfortowy sen to 15 cm.
  • Wysokiej jakości materace są produkowane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i posiadają certyfikat jakości.

Ile warto zainwestować w nowy materac? 

Najtańsze materace możesz kupić już za około 300 złotych. Mają one jednak zazwyczaj mniejszą nośność, brakuje im praktycznych pokrowców i stref komfortu, które dostosują twardość materaca dla każdej części ciałą. Do 900 złotych znajdziesz już wysokiej jakości materac ze specjalnymi hipoalergicznymi i ortopedycznymi właściwościami. Jeśli zdecydujesz się zainwestować więcej niż 900 złotych zwróć uwagę na to, czy produkt ma przedłużoną gwarancję i przynajmniej 7 stref twardości.

Źródło zdjęcia:
Scott-lee / Shutterstock.com

Materiał zewnętrzny