Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Śmieci w Raciborzu 100% droższe niż w Katowicach. Kino Bałtyk prosi w urzędzie o ulgę

05.04.2021 07:00 | 8 komentarzy | ma.w

Silesia Film prowadząca w Raciborzu kino Bałtyk zwróciła się do prezydenta miasta i radnych by zmieniono przepisy o wywozie śmieci. Instytucja pokazała ile płaci w Katowicach za kino Rialto i wyszło, że to połowa stawki z Raciborza.

Śmieci w Raciborzu 100% droższe niż w Katowicach. Kino Bałtyk prosi w urzędzie o ulgę
Kino Bałtyk w Raciborzu (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla kina miniony rok był bardzo trudny finansowo, obecnie też nie jest lepiej. Obostrzenia pandemiczne znacząco ograniczają wpływy, placówka jest głównie zamknięta, otwierana okresowo i w połowie dostępności. Bałtyk musi zapłacić Miastu za obsługę systemu gospodarki odpadami. W tym roku te nakłady wyniosą ok. 8 tys. zł. To więcej niż w 2020 roku, gdy zapłacono 5,4 tys. zł, choć kino działało „w kratkę”. Silesia Film przyrównała te koszty do opłat ponoszonych w Katowicach za swoje kino Rialto. W stolicy województwa za wywóz śmieci instytucja zapłaciła 2,5 tys. zł. Bałtyk chciałby wyjść z sytemu miejskiego, żeby płacić za wywóz faktycznych odpadów, a nie utrzymanie systemu. Obecne przepisy miejskie tego nie umożliwiają. Silesia określa uchwałę miejską mianem krzywdzącej.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy przypomniał radnym, że już 5 raz proponuje im nowelizację przepisów o wywozie śmieci w mieście, przez wyłączenie z systemu nieruchomości niezamieszkałych i umożliwienie wychodzenia z systemu nieruchomości mieszanych. Polowy powiedział o swojej niedawnej rozmowie z burmistrzem Rydułtów, które w 2019 roku wyłączyły nieruchomości niezamieszkałe z obsługi przez samorząd. – Tamte podmioty płacą teraz mniej, bo za rzeczywistą ilość wywożonych śmieci, wtedy kiedy potrzebują, a nie biorą udziału w utrzymaniu systemu miejskiego.

Przewodnicząca komisji oświatowej Zuzanna Tomaszewska zastanawiała się głośno czy Miasto nie powinno zaproponować przedsiębiorcom związanym z branżą kulturalną ulgi w opłatach za śmieci.

Ludzie:

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty