środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Problem z zatoczkami na Plebiscytowej prawie rozwiązany

06.04.2021 07:00 | 7 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Na przełomie stycznia i lutego w starostwie powiatowym w Wodzisławiu Śląskim podjęto ustalenia dotyczące ulicy Plebiscytowej, a konkretnie czasowego parkowania w zatoczkach. Niestety, na razie nie zostały wprowadzone żadne zmiany.

Problem z zatoczkami na Plebiscytowej prawie rozwiązany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy z końcem 2020 roku pisaliśmy o ulicy Plebiscytowej, burmistrz Marcin Połomski zapewniał, że wszystko jest na dobrej drodze do wprowadzenia czasowego postoju w zatoczkach. Rzeczywiście, w lutym burmistrz ustalił ze starostą i Powiatowym Zarządem Dróg, że czas postoju będzie egzekwowany przez rydułtowską straż miejską, a PZD wprowadzi na ul. Plebiscytowej strefę czasowego parkowania. To pokłosie wniosków przedsiębiorców, którzy borykają się z brakiem miejsc parkingowych przed swoimi punktami handlowymi i usługowymi. Klienci nie mają gdzie zaparkować, bo bardzo często miejsca zajęte są przez mieszkańców – legalnie, bo parking jest ogólnodostępny. – Zdarza się, że niektóre samochody stoją w zatoczkach cały czas. Niestety ciężko prowadzić firmę, jeśli nie ma do niej dostępu ani dla klientów, ani dla dostawców. Wnioskowaliśmy o wprowadzenie czasowego postoju, bo przecież na przebudowę drogi i dodatkowe miejsca parkingowe nie ma pieniędzy – podkreślają przedsiębiorcy z Plebiscytowej.

Wprowadzenie czasu parkowania wzdłuż Plebiscytowej powinno rozwiązać problem. Dlaczego jednak na razie nie stanęły tam odpowiednie znaki? – Powiatowy Zarząd Dróg przygotował odpowiednią dokumentację dotyczącą zmiany organizacji ruchu na ul. Plebiscytowej w oparciu o ustalenia podjęte wspólnie z miastem Rydułtowy. W projekcie przewidziano zastosowanie znaków B-35 – zakaz postoju do 30 minut z odpowiednią tabliczką precyzującą, iż zakaz obowiązywać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 – 18 oraz soboty od 6 – 15. Zmiana nie będzie dotyczyć jedynie istniejących miejsc postojowych zlokalizowanych w rejonie szkoły i kościoła, gdzie nadal obowiązywać będzie ograniczenie do 5 minut na zasadach „pożegnaj i odjedź”. Projekt zmiany stałej organizacji ruchu został zatwierdzony, a zmiany zostaną wprowadzone najszybciej jak to będzie możliwe – informuje Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Kiedy dokładnie zostanie to zrobione? Jak udało nam się dowiedzieć, PZD obecnie mocno zajęty jest naprawą dróg po zimie i tym zajmuje się gro pracowników. Realnie czasowy postój w zatoczkch na Plebiscytowej będzie mógł zostać wprowadzony po świętach.

Szymon Kamczyk