Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Pasjonaci techniki, czyli dzień otwarty w CKZiU nr 2 "Mechanik" [FILM]

26.03.2021 13:48 | 0 komentarzy | żet

Gdzie są wykorzystywane silniki stirlinga? Do czego służy oscyloskop? Jak działa panel fotowoltaiczny? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznali ósmoklasiści z regionu, którzy wzięli udział w dniu otwartym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu.

Pasjonaci techniki, czyli dzień otwarty w CKZiU nr 2 "Mechanik" [FILM]
Uczeń "Mechanika" prezentujący sposób działania panelu fotowoltaicznego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mała politechnika

- "Mechanik" przez ponad 70 lat funkcjonował jako dobra, wyróżniająca się szkoła. Staramy się to podtrzymywać, żeby to była szkoła, która piętno na terenie powiatu raciborskiego - i nie tylko powiatu raciborskiego - wywiera - powiedział Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu, w rozmowie otwierającej dzień otwarty w "Mechaniku".

S. Janowski przypomniał, że "Mechanik" był prekursorem realizacji europejskich projektów w szkołach ponadpodstawowych powiatu raciborskiego, a z doświadczeń tej placówki korzystają dziś uczniowie pozostałych szkół. Obecnie CKZiU nr 2 to szkoła o dwoistym charakterze, która z jednej strony kształci w zawodach tradycyjnych, a z drugiej strony oferuje również nowe kierunki kształcenia, których oczekuje młodzież z aspiracjami do robienia kariery w świecie techniki.

Pasjonaci techniki

Następnie ósmoklasiści przenieśli się - wirtualnie - do redakcji Nowin, gdzie gościliśmy Natalię Nienartowicz i Pawła Iwańczyka. To jedni z najlepszych uczniów "Mechanika", którzy biorą udział w rozmaitych konkursach, m.in. CanSat organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Dotarli w nim do ogólnopolskiego finału. Ten etap zmagań jeszcze trwa, jeśli uda im się wygrać, będą reprezentować Polskę na szczeblu europejskim. Celem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie minisatelity, a także opracowanie i przeprowadzenie misji badawczej, którą wykona urządzenie.

Uczniowie "Mechanika" Paweł Iwańczyk i Natalia Nienartowicz.

Natalia przyznała, że na wyborze "Mechanika" zaważyły jej zainteresowania techniczne oraz świetna prezentacja szkoły na Festiwalu Perspektyw (wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo Nowiny - red.). - Zaimponowało mi, że uczniowie tej szkoły potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę, konstruując własne układy i urządzenia - powiedziała Natalia Nienartowicz.

Podobnie było w przypadku Pawła Iwańczyka. - Pamiętam, że wybrałem się na dni otwarte do II LO. Spodobało mi się, że mają kółko robotyków. A potem wszedłem do "Mechanika" i otworzyła się przede mną nowa rzeczywistość techniki. Wtedy wiedziałem już, że to jest szkoła, do której chcę iść - wspominał Paweł.

Nowoczesne pracownie, świetni nauczyciele

Kolejnym punktem programu był wirtualny spacer po CKZiU nr 2. Zgromadzeni przed komputerami ósmoklasiści zobaczyli szkolne sale i pracownie. Następnie nauczyciele przedmiotów zawodowych opowiedzieli, czego uczniowie poszczególnych kierunków dowiadują się na lekcjach i warsztatach. Zaprezentowano wyposażenie oraz działanie niektórych urządzeń w pracowniach: podstaw elektroniki, informatycznej, maszyn i urządzeń elektrycznych, elektrycznej, obrabiarek sterowanych numerycznych, obróbki skrawaniem, mechatronicznej, montażu oraz odnawialnych źródeł energii.

Ósmoklasiści mogli przekonać się, na czym polega praca oscyloskopu cyfrowego czy silnika stirlinga, jak przebiega proces obróbki skrawaniem, w jaki sposób kalibruje się obrabiarkę sterowaną numerycznie. W pracowni OZE zaprezentowano działanie panelu fotowoltaicznego, który zamienia energię słoneczną w prąd, a także pompy ciepła.

Nie lada ciekawostką dla młodzieży był również model szkoły wykonany w grze Minecraft, do którego odkrywania zaproszono wszystkich uczniów.

Polecają "Mechanik"

Obecni uczniowie "Mechanika" oraz absolwenci polecają tę szkołę. - Jestem zadowolony z wyboru "Mechanika". Uczą tu wspaniali nauczyciele, od których zawsze można otrzymać pomoc - powiedział Szymon z klasy II. - Ostatnie cztery lata życia spędziłem na kierunku technik informatyk. To był niesamowicie przyjemny okres w moim życiu. Do egzaminów zostaliśmy dobrze przygotowani, matura przed nami - powiedział z kolei Kamil Ujec. - Masz talent? Pasję? Mechanik w pełni pomoże ci się rozwinąć. Ja swojego wyboru nie żałuję. Nie żałuj i ty - przekonywał swoich młodszych kolegów Szymon Ruszkiewicz, uczeń II klasy na kierunku technik informatyk.

Krzysztof Kowaczek, obecnie student automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej, powiedział ósmoklasistom, że to właśnie "Mechanik" bardzo dobrze przygotował go do studiów. - Jestem na drugim roku. Mamy coraz więcej przedmiotów technicznych, z którymi radzę sobie o wiele łatwiej niż moi koledzy po liceach - podkreślił.

* * *

Na zakończenie Tygodnia Dni Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego głos zabrał wicestarosta Marek Kurpis. Zwrócił uwagę, że organizacja dni otwartych w formie wirtualnej ma charakter prekursorski. - Mam nadzieję, że 1 września spotkamy się nie tylko w szkołach, ale i w atmosferze normalnego nauczania - powiedział M. Kurpis.

Przypomnijmy, Wirtualny Tydzień Dni Otwartych w powiatowych szkołach ponadpodstawowych został zorganizowany przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz (ZSO nr 1, II LO, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 oraz ZSE).

Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.