Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Zbiorniki potrzebne w Borucinie, ale nie wszyscy właściciele chcą sprzedać grunt

20.03.2021 13:00 | 4 komentarze | mad

Nie tak prosto urzędnikom z Krzanowic przychodzi wybudowanie zbiorników przeciwpowodziowych w sołectwie Borucin. Powód? Spotkali się z oporem części właścicieli gruntów, które chcieli wykupić.

Zbiorniki potrzebne w Borucinie, ale nie wszyscy właściciele chcą sprzedać grunt
Tak wyglądał Borucin po ulewnych deszczach w sierpniu 2019 roku (fot. Dawid Piksa).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plany kontra rzeczywistość

Pod koniec roku informowaliśmy o pomyśle urzędników z Krzanowic. Chcąc uchronić Borucin przed podtopieniami (wieś niejednokrotnie cierpiała podczas ulewnych deszczy), pojawił się pomysł budowy zbiorników przeciwpowodziowych. Zaplanowano, że znajdą się na końcu ulicy Kopernika. – Zbiorniki miałyby przytrzymać tę wodę przed miejscowością i oddawać ją w ilości takiej, jaką jest w stanie przyjąć kanalizacja deszczowa – wyjaśniał nam burmistrz Andrzej Strzedulla.

W urzędzie mają już opracowaną koncepcję, z której wynika, że zbiorniki powinny mieć pojemność 2,5 tys. metrów sześciennych, co – jak wskazywał burmistrz – pozwoli na przytrzymanie nawalnej wody przez około 15 – 20 minut. – Wydaje się, że to powinno uchronić w większości przypadków Borucin od podtopień – dodał. Budowa wiąże się z wejściem w teren prywatnych użytków rolnych. Zaś budowa ma zostać sfinansowana z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego gmina otrzymała 500 tys. złotych.

Urzędnicy podjęli rozmowy z właścicielami pól o możliwości odkupienia ich własności. Okazuje się jednak, że nie wszyscy chcą się na to zgodzić. – Część właścicieli nieruchomości nie zgodziła się na wykup gruntów przez gminę. Obecnie zostało zlecone wykonanie projektu budowlanego zadania z uwzględnieniem gruntów będących do dyspozycji pod inwestycję. Trwają także prace geodezyjne. Po wydzieleniu działek pod zbiorniki gmina wykupi grunty, co umożliwi po uzyskaniu pozwolenia na budowę realizację zadania – przekazał nam włodarz.

Dyskusja na sesji

Temat pojawił się również na pierwszej w tym roku sesji rady miejskiej. Poruszył go wówczas przewodniczący rady Jan Długosz. – Nie najlepiej – odpowiadał burmistrz Andrzej Strzedulla, na pytanie, jak idzie wykup ziemi. Jak stwierdził, połowę osób chce przystać na propozycję urzędu, a część odmawia kategorycznie. Są także właściciele, którzy chcą wymiany gruntów, ale jak wyjaśniał burmistrz, gmina nie jest w stanie tego zapewnić. – W trakcie negocjacji pojawiła się kwestia ceny. Myśmy wstępnie zaoferowali 7 zł za metr kwadratowy, co jest górną granicą za ziemię w klasie pierwszej. Jeden z właścicieli mówił, że by go tylko interesowała stawka ziemi budowlanej, ale to jest koszt 40 zł za metr kwadratowy – rozkładał ręce burmistrz. Obrót spraw jest niezrozumiały dla włodarzy, co wyraźnie wskazał wiceburmistrz Jarosław Gałkowski. Podobnego zdania był również radny Andrzej Woźniak. – Podejście ludzi niezrozumiałe. Zobaczymy, jakie będą zachowania po pierwszych zatopieniach – stwierdził z kolei Roman Sonnek, wiceprzewodniczący rady, a zarazem radny Borucina.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi 

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Wiceburmistrz Krzanowic

Roman Sonnek

Roman Sonnek

Radny gminy Krzanowice