Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Tłumy Czechów w sklepach na pograniczu. Co robi Straż Graniczna?

17.03.2021 07:00 | 10 komentarzy | mad

– Niby są ograniczenia w przemieszczaniu się, ale nie widać, żeby stosowali się do tego nasi sąsiedzi z Czech – przekazuje redakcji Nowin rodowity krzanowiczanin, który martwi się, że wpłynie to na liczbę zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców gminy. A przecież w ostatnim czasie u naszych sąsiadów zakażeń wirusem jest coraz więcej. Co na to straż graniczna?

Tłumy Czechów w sklepach na pograniczu. Co robi Straż Graniczna?
Zdjęcie poglądowe (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkaniec podkreśla, że nie chce, aby granice zostały zamknięte, tak jak działo się to przy pierwszej fali koronawirusa. Oczekuje jednak od straży granicznej efektywniejszych kontroli na granicy, szczególnie na tzw. małego ruchu granicznego, których w gminie Krzanowice nie brakuje.

To sklepy spożywcze w przygranicznej gminie najczęściej goszczą sąsiadów. Wszak to często te markety stają się sklepami, gdzie Czesi mieszkający przy granicy zakupy robią najczęściej. – Tu pod każdym sklepem jest więcej aut czeskich niż polskich. Co gorsza, oni się do żadnych norm nie stosują – mówi z oburzeniem mieszkaniec. Jednocześnie wskazując, że nie narzeka, że sąsiedzi kupują w Krzanowicach, bo tym samym wspierają lokalny biznes. Zaznacza jednak, że zasady w przemieszczaniu się w dobie pandemii powinny być przestrzegane. – Chodzi o zdrowie nas wszystkich – podkreśla, nie mogąc zrozumieć sytuacji, którą obserwuje na co dzień.

Chor. szt. SG Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego odpowiada: zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą od 27 lutego br. w rejonie służbowej odpowiedzialności – na granicy z Czechami oraz ze Słowacją, intensywne działania kontrolno-sanitarne. – Polegają one na wyrywkowej kontroli osób przyjeżdżających do Polski i są ukierunkowane na weryfikację czy osoby te posiadają negatywny wynik testu na Sars-Cov-2. Obowiązek ten dotyczy osób, które nie mieszkają na terenie Polski. Wynik testu nie może być starszy niż 48 h przed przekroczeniem granicy, musi być spersonalizowany i wystawiony w języku polskim lub angielskim. Polacy i cudzoziemcy, którzy mieszkają w Polsce, po przyjeździe z Czech lub Słowacji nie muszą posiadać wyniku testu, ale wówczas podlegają obowiązkowej kwarantannie – mówi rzecznik.

Precyzuje, że z kwarantanny oraz z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in. osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej. – Katalog osób zwolnionych z kwarantanny oraz z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu znajduje się w komunikacie na stronie internetowej Śląskiego Oddziału SG – wskazuje.

Chor. szt. SG Szymon Mościcki pytany o to, co grozi tym, którzy podczas kontroli nie okażą negatywnego wyniku testu, wyjaśnia, że jest wystawiona kara grzywny w postaci mandatu karnego z art. 116 kw. – Podkreślam, że na granicach Polski będących granicami wewnętrznymi UE, nie została przywrócona kontrola graniczna. Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób. Dotyczy to osób przekraczających tę granicę różnymi środkami transportu – indywidualnymi i zbiorowymi oraz pieszo – dodaje p.o. rzecznika prasowego.