Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Na zmianach w staraniach o mieszkanie z Miasta zyskają niepełnosprawni i chętni na duże lokale

11.03.2021 12:30 | 1 komentarz | ma.w

Najważniejszą zmianą w nowych zasadach najmu lokali komunalnych w Raciborzu jest likwidacja progów metrażowych w przyznawaniu mieszkań. Ale są też inne istotne nowości.

Na zmianach w staraniach o mieszkanie z Miasta zyskają niepełnosprawni i chętni na duże lokale
Radna Magdalena Kusy uznała uchwaloną w lutym uchwałę o zasadach najmu lokali za całkiem nową w stosunku do tej, nad którą radni zaczęli prace przed dwoma laty.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W nowych przepisach przygotowanych przez urząd miasta i zatwierdzonych przez radę Raciborza wprowadzono dostęp do mieszkań o powierzchni większej niż 80 m kw. Jeżeli nie zostaną wynajęte w tradycyjnym sposobie przez kolejkowiczów z listy trafią do innej puli, tzw. naboru na te lokale. Będą mogli ubiegać się o takie mieszkania raciborzanie, którzy spełnią próg dochodowy, a nie ma ich na liście oczekujących. Wcześniej tak duże miejskie mieszkania w ogóle były wyłączone z przydziałów w urzędzie. Teraz przejdą do najmu. Nie będzie już organizowanych przetargów na ich wynajem, wystarczy do tego wniosek weryfikowany w magistracie pod względem dochodowym. O przydziale zdecyduje wyższa punktacja.

Znowelizowano zapis o przebudowie, adaptacji czy przyłączeniu strychów do pomieszczeń mieszkalnych. W nowej wersji uchwały rady miasta nie ma już takiej opcji. Takie lokale trafią do działu gospodarowania zasobem miejskim i to nie rada, a prezydent zdecyduje o ich przyszłości. Z doświadczeń raciborskich urzędników wynika, że dużo osób chciało w ostatnim czasie adaptować niemieszkalne powierzchnie.

Ustawodawca narzucił gminom obowiązek zapewnienia lokali dla niepełnosprawnych, stąd w lokalnym prawie wpisano warunki jakie taki lokal musi spełniać. Z informacji urzędu wynika, że osób niepełnosprawnych jest na liście kolejkowej całkiem sporo i niektórzy starają się o lokal np. od 2013 roku. Takie mieszkanie będzie czekało na niepełnosprawnego jak specjalne dlań miejsce parkingowe.

Gmina musi też posiadać swoistą rezerwę lokalową do dyspozycji jednostek samorządu. Jeśli dyrektor OPS-u wystąpi do prezydenta miasta o pilne przyznanie mieszkania chronionego, to gmina ma obowiązek zapewnić taki lokal. Dyrektor PCPR też może wystąpić o to dla wychowanka rodziny zastępczej, który ukończył 18 rok życia.