Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Co robić kiedy... załamie się pod kimś lód?

09.02.2021 13:33 | 0 komentarzy | AgaKa

Zima w pełni. Na termometrach kilkanaście kresek poniżej zera. Takie warunki sprzyjają zamarzaniu stawów i jezior, co z kolei kusi nie tylko wędkarzy i morsy, by łowić czy kąpać się w przeręblu. Nie brakuje śmiałków, którzy wchodzą na lód nie wiedząc tak naprawdę, jakiej jest grubości i... dochodzi do nieszczęść. Co robić, gdy załamie się pod kimś lód? Jak działać, by nie narazić dodatkowo siebie?

Co robić kiedy... załamie się pod kimś lód?
Pokazy ratownictwa lodowego na Balatonie, fot. archiwum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.