Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wyjadą na praktyki do Hiszpanii i Portugalii

08.02.2021 12:25 | 0 komentarzy | ż

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu otrzymalo dofinansowanie w wysokości 438 260 zl na realizację projektu umożliwiającego uczniom zdobycie doświadczenia zawodowego podczas zagranicznych praktyk. Tym razem młodzież CKZiU nr 1 będzie mogła wziąć udział w praktykach na Maderze (Portugalia) oraz w Andaluzji (Hiszpania).

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wyjadą na praktyki do Hiszpanii i Portugalii
W galerii publikujemy archiwalne zdjęcia z zagranicznych pratyk uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem realizowanego przez szkołę projektu pn. "Twój krok do europejskiej kariery zawodowej" jest zdobycie doświadczenia zawodowego poza granicami kraju, podniesienie  kompetencji zawodowych, osobistych, językowych, zyskanie nowych kwalifikacji i umiejętności, jak również podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w CKZiU nr 1.

Z oferty zagranicznych praktyk będą mogli skorzystać uczniowie trzecich klas kształcący się w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. Praktyki na Maderze oraz w Sewilli potrwają cztery tygodnie. Rozpoczną się, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Przed wyjazdem uczniowie będą uczestniczyć w kursie zapewniającym przygotowanie z języka angielskiego i języka angielskiego zawodowego, języka hiszpańskiego/portugalskiego z elementami wiedzy na temat historii, geografii, kultury danego kraju. Przewidziano również zajęcia psychologiczno-pedagogiczne oraz rozmowy z przedstawicielem policji.

- Kontynuacją przygotowania kulturowego będzie bogaty program zwiedzania w kraju stażu. W Hiszpanii uczniowie zwiedzą Sevillę ze słynnym Placem Hiszpańskim, Pałac Alcazar, perłę Andaluzji – Granadę, Gibraltar ze słynnymi magotami, Kadyks zwany też „hiszpańską Hawaną” i niesamowity most - Puente Nuevo. Na Maderze uczniowie zobaczą stolicę Funchal, naturalne baseny lawowe w Porto Moniz, Dolinę Zakonnic, będą podziwiać widoki z Półwyspu św. Wawrzyńca, Cabo Girao i z najwyższej góry Madery Pico do Arieiro - informuje szkoła.

Zagraniczne staże zawodowe to doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, doskonalenia umiejętności językowych, poznania nowych ludzi i innej kultury, jak również do sprawdzenia się w nowym miejscu i pracy w międzynarodowym zespole. Zdobyte przez uczniów kompetencje zostaną potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dokumentami, w tym dokumentem Europass Mobilność.

O tym, że zagraniczne praktyki zawodowe mają sens, mówią uczniowie, którzy skorzystali z tej możliwości w poprzednich latach. - Moim zdaniem praktyki zagraniczne są potrzebne, ponieważ otwierają nam oczy na nowe możliwości i korzyści płynące z takich wyjazdów –  mówi Ania, uczennica kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. - Uważam, że takie praktyki wnoszą wiele do życia. Dzięki nim uczymy się samodzielności, życia w innym kraju, warunkach, poznajemy nowe rzeczy, kulturę, jest to pewnego rodzaju misja, którą musimy przebyć, żeby się sprawdzić, czy damy radę w przyszłości – dodaje Daniel.

Projekt jest w pełni finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż