Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Ktoś komuś będzie sponsorował ścieki? Burzliwa dyskusja w Nędzy

08.02.2021 07:00 | 1 komentarz | mad

Następuje finalizacja prac, o których w Nędzy mówi się od lat. Po wybudowaniu oczyszczalni i sieci w Ciechowicach oraz dokonaniu przyłączy, przyszedł czas na faktyczne oddawanie ścieków przez mieszkańców. Sprawa wywołała wiele emocji na minionym wspólnym posiedzeniu komisji działających przy Radzie Gminy Nędza. Stawki zaproponowane dla ciechowiczan nie wszystkim wydają się atrakcyjne. Problem rodzi również wysokość dopłat, których samorząd musi dokonywać, aby mieszkańcy tej wsi nie ponosili konsekwencji za to, że jako pierwsi w gminie zostaną podłączeni do oczyszczalni.

Ktoś komuś będzie sponsorował ścieki? Burzliwa dyskusja w Nędzy
Oczyszczalnia ścieków, którą wybudowano w Ciechowicach. Koszt inwestycji to 8,6 mln zł (wkład własny gminy wyniósł ok. 3 mln zł).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O sieci, nie o szambie

Na sesji nadzwyczajnej radni Nędzy decydowali w sprawie ustalenia ceny za zbiorowe odprowadzanie ścieków. To pokłosie wybudowanej w sołectwie Ciechowice oczyszczalni ścieków. Ta, choć ma za zadanie przyjmować nieczystości prawie z całej gminy (oprócz Szymocic i Górek Śląskich), to na razie jest w stanie odbierać tylko te, które wytwarzane są w jej rodzimej miejscowości. Bo tylko w Ciechowicach, jak na razie wybudowana jest sieć, która prowadzi do niej. W tym miejscu mają pomóc dopłaty do ceny, bo w innym przypadku mieszkańcy Ciechowic płaciliby za odprowadzanie ścieków jak za zboże.

Po urzędniczych przeliczeniach wyszło, że do podzielenia pomiędzy odbiorcami a gminą za 18 miesięcy jest kwota 974 607,50 zł*. I w ten sposób ustalono cenę. Gmina zaproponowała, że odbiorca będzie płacił 14 zł, a gmina 81,21 zł – to cena za 1 m3. Do kosztów dochodzi jeszcze 10 złotych miesięcznego abonamentu za licznik (jeżeli mieszkaniec posiada np. dwa liczniki, abonament jest podwójny). To propozycja, którą musi zatwierdzić Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dopiero później będzie można świadczyć te usługi.

– Mówimy w tej chwili o oczyszczalni i sieci w Ciechowicach. Nie mówimy o żadnym podwyższeniu stawek za wywóz szamb, bo taka informacja do mnie dotarła. Ponieważ cenę za wywóz szamb ustala sobie firma – rozpoczęła dyskusję w tym kierunku na posiedzeniu komisji wójt Nędzy, Anna Iskała.

Przyłączyć się trzeba

Radna Renata Bienia dopytywała, ile gospodarstw jest obecnie podłączonych do sieci. Skarbnik Katarzyna Paszenda odpowiedziała, że mowa o 83 gospodarstwach. Wójt Iskała, wyjaśniła, że to praktycznie cała wioska, bo do podłączenia pozostały jeszcze dwa gospodarstwa. Jedno jest w trakcie dopełniania formalności. W drugim przypadku właściciele nieruchomości nie chcą się podłączyć, jednak jak wskazuje wójt, to obowiązek, z którego mieszkaniec, tak czy inaczej musi się wywiązać. – W stosunku do nich, dopóki się nie podłączą, będziemy stosować tę taryfę, jaka jest przy wywozie szamb – dodała wójt.

Radą Bienię interesowało, kiedy kolejne wioski zostaną podłączone. Wskazywała na pozostałe miejscowości trójwsi – Zawadę Książęcą i Łęg, które najbliżej mają do oczyszczalni. Wójt odpowiadała, że jeśli chodzi o te miejscowości, to obecnie są przygotowywane projekty sieci. Nawiązała również do pierwszego rozdania pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Nędza starała się o środki na budowę kanalizacji sanitarnej w sołectwie Nędza wraz z tranzytem, dwoma przekopami pod nasypami kolejowymi oraz budowę tłoczni ścieków. Potrzeby samorząd szacował na 29 mln 700 tys. zł (całość jest warta o 100 tys. złotych więcej), jednak pieniędzy gminie nie przyznano. Samorząd o wsparcie stara się w kolejnym rozdaniu tych środków.

Radna pytała również, ile środków w ramach dopłat samorząd będzie musiał wyłożyć z gminnej kasy rocznie. Skarbnik Paszenda wyjaśniła, że mowa o prawie 500 tys. złotych.

Wójt Iskała, zwracała uwagę, że dla mieszkańców o wiele bardziej opłacalne jest korzystanie z sieci. Argumentowała to kwotami, jakie należy uiszczać przy wywozie szamb. – Pani Kasia (skarbnik gminy – przyp. red.) mówiła mi, że za 6 m3 ostatnio zapłaciła 177 zł – podawała przykład.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Henryk Postawka

Henryk Postawka

Radny gminy Nędza.

Katarzyna Paszenda

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Leszek Gomółka

Leszek Gomółka

Radny gminy Nędza.

Piotr Kudla

Piotr Kudla

Radny gminy Nędza.

Renata Bienia

Renata Bienia

Radna gminy Nędza.