Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Decyzja zapadła! Szkoła w Brzeźnicy zamienia się w trzyklasową placówkę, przedszkole pozostaje

05.02.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Prawie trzy godziny radni z Rudnika dyskutowali o przyszłości Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Brzeźnicy. – Czy jesteście świadomi powagi sytuacji? Czy posiadacie rozum i serce? – apelowała do samorządowców jedna z matek, aby dać szkole jeszcze jedną szansę na jej uratowanie. Finalnie radni oraz władze gminy obrali kierunek, z którym najpewniej nie wszyscy będą w stanie się zgodzić.

Decyzja zapadła! Szkoła w Brzeźnicy zamienia się w trzyklasową placówkę, przedszkole pozostaje
Sala gimnastyczna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku stała się miejscem organizacji kolejnej komisji w sprawie przyszłości placówki w Brzeźnicy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie ma uchwały, nie ma likwidacji

Wójt Piotr Rybka przypomniał, że gmina nie mówi o likwidacji szkoły, stąd też w porządku sesji rady gminy (odbyła się dzień po komisji) nie pojawiła się stosowna uchwała. Bo – jak wyjaśniał wójt – byłaby przedstawiona radnym w sytuacji, kiedy brzeźnicka podstawówka miała zostać zlikwidowana całkowicie. Wskazał również, że inne zmiany, np. wprowadzenie edukacji tylko od klas 1–3, nie wymaga zgody radnych w formie uchwały. – Czyli mogę powiedzieć mojej córce, że szkoła zostaje? Bo ona płacze w domu – nie dowierzała jedna z matek.

Wśród pomysłów na uratowanie szkoły, był też taki, aby placówka stała się filią innej szkoły, np. grzegorzowickiej. To pomysł radnego Gerarda Panka, który później podjęła również radna Helga Sekuła. Ze wstępnego rozeznania urzędników wynikało jednak, że jest to niemożliwe. Przewodniczący Jaśkowski poprosił urzędników o rozeznanie tej kwestii.

Kierunek radnych

Po kolejnej przerwie, a wcześniej wyproszeniu z obrad nauczycieli i rodziców, radni zadecydowali o stanowisku komisji. Pod głosowanie tajne poddano trzy warianty reorganizacji szkoły: pozostawienie przedszkola i klas I–III bez oddziałów integracyjnych, pozostawienie przedszkola i klas I–III z oddziałami integracyjnymi lub pozostawienie obecnej sytuacji bez zmian. Siedmioro radnych, czyli większość opowiedziała się za wariantem pierwszym. Tym samym radni zawnioskowali do wójta o podjęcie działań, aby szkoła w Brzeźnicy od września 2021 r., funkcjonowała jako placówka z przedszkolem i klasami I–III bez oddziałów integracyjnych.

Dawid Machecki


Piotr Rybka, wójt gminy Rudnik. Jaką przyszłość rysuje gmina?

Z prośbą o komentarz w tym temacie zwróciliśmy się do wójta Piotra Rybki. Pytaliśmy, jaką przyszłość gmina rysuje tej szkole. Wójt wyjaśnił, że decyzja jest taka sama, jaką podjęli radni. Mowa więc o pozostawieniu przedszkola i klas I–III bez oddziałów integracyjnych od września 2021 r. – Zobaczymy, jak się to wszystko poukłada, miejmy nadzieję, że rodzice, nauczyciele i pracownicy zrozumieją problem, jaki jest – powiedział wójt. Włodarz dodał, że wszyscy pracownicy administracji zachowają zatrudnienie. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o nauczycieli. – Będziemy szukać rozwiązań, aby zatrudnić tych nauczycieli w naszych innych placówkach, ale nie mogę zagwarantować, że miejsca się znajdą – mówi wójt. Wyjaśnia, że w szkole zatrudnionych jest obecnie 14 nauczycieli, przy czym pełnych etatów jest mniej. – Część etatów zostaje, jednak najprawdopodobniej mówimy o utrzymaniu 5–6 z nich – słyszymy od Piotra Rybki. Wójt stwierdza, że gmina chce, aby placówka nadal funkcjonowała, ale musi również patrzeć na ponoszone wydatki oświatowe.

Piotr Rybka zwraca również uwagę na przyszłość brzeźnickiej placówki w kolejnych latach. Mówi, że aby mogła funkcjonować, muszą być do niej wysyłane dzieci. – Jeżeli mieszkańcy obwodu (brzeźnickiego – składającego się z sołectw Brzeźnica i Ligota Książęca – przyp. red.), będą wysyłali dzieci do tej szkoły, to wtedy jest szansa, żeby te klasy 1–3 mogły istnieć. Jeżeli jednak te klasy będą liczyły po 1–2 dzieci, to niestety w tym momencie nie widzę świetlanej przyszłości. Musimy sobie powiedzieć prawdę, jeżeli w danym roku mamy w tym obwodzie osiem urodzeń, a troje z tych dzieci jest wysyłanych do tej szkoły, to jest to dla nas sygnał. Teraz pozostaje wszystko w rękach rodziców – powiedział w rozmowie z nami Piotr Rybka, wójt gminy Rudnik.

Ludzie:

Artur Osak

Artur Osak

Były radny gminy Rudnik.

Edyta Reichel

Edyta Reichel

Była radna gminy Rudnik.

Gerard Panek

Gerard Panek

Przewodniczący radny gminy Rudnik.

Helga Sekuła

Helga Sekuła

Była Radna Gminy Rudnik oraz była sołtyska Lasak 

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Były przewodniczący rady gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik