środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

Krystian Ochman zwycięzcą "The Voice of Poland". To wychowanek profesora Jana Ballarina z Syryni

06.12.2020 14:10 | 0 komentarzy | art

Wczoraj rozstrzygnięty został finał 11. edycji programu "The Voice of Poland". Decyzją widzów, wygrał Krystian Ochman z drużyny Michała Szpaka. Zwycięzca to wnuk światowej sławy śpiewka operowego Wiesława Ochmana. I zarazem podopieczny prof. Jana Ballarina, wybitnego śpiewaka i wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach, pochodzącego z Syryni. 

Krystian Ochman zwycięzcą "The Voice of Poland". To wychowanek profesora Jana Ballarina z Syryni
Prof. Jan Ballarin i Krystian Ochman. Fot. Internet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W gronie finalistów tegorocznej edycji "The Voice of Poland" znaleźli się Anna Gąsienica-Byrcyn, Jędrzej Skiba, Adam Kalinowski, a także Krystian Ochman. W tym roku uczestników talent show pod swoje skrzydła wzięli Edyta Górniak, Urszula Dudziak, Tomson i Baron z Afromental oraz Michał Szpak. Widzowie zdecydowali, że po zwycięstwo sięgnął podopieczny tego ostatniego.

Krystian Ochman od początku zresztą był uważany za faworyta przez wielu widzów. Podopieczny Michała Szpaka muzykę ma we krwi. Finalista programu urodził się i wychowywał w Stanach Zjednoczonych. Za oceanem znalazł się za sprawą rodziców, którzy wyjechali tam na studia i do pracy jeszcze za czasów PRL. Jego dziadkiem jest natomiast Wiesław Ochman, światowej sławy śpiewak operowy. To właśnie on zaproponował mu studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Jana Ballarina, również wybitnego śpiewaka operowego, a zarazem nauczyciela akademickiego, który wychował wcześniej m.in. Piotra Beczałę, światowej sławy śpiewaka. - Wiesław Ochman przysłał do mnie wnuka, który na co dzień mieszka w Nowym Jorku, bo uznał, że to w Katowicach dobrze się wykształci. To wielki zaszczyt, ale też wielka odpowiedzialność - mówił dwa lata temu prof. Ballarin. Jak widać starania prof. Ballarina przyniosły efekty. 

Prof. Jan Ballarin urodził się i wychował w Syryni. Był śpiewakiem Opery Śląskiej w Bytomiu, a także Operetki Śląskiej w Gliwicach, której przez lata był czołowym śpiewakiem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego), na której w 1977 r. został również nauczycielem. W 2003 r. otrzymał z rąk ówczesnego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest jednym z bohaterów książki "100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej", wydanej w tym roku przez wydawnictwo Nowiny.