Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Otwarcie tymczasowego szpitala coraz bliżej

21.11.2020 11:58 | 4 komentarze | acz

Wczoraj z głównej sali szpitala tymczasowego w Katowicach, czyli z tzw. strefy czerwonej, zeszły firmy techniczne, które w ostatnich tygodniach zajmowały się budową i testowaniem instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej

Otwarcie tymczasowego szpitala coraz bliżej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Kończą się także prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG. Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi.    

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej  przywieźli i rozstawili dziś zestaw agregatów prądotwórczych, zwanych kontenerową elektrownią polową KEB – 900.  Mają one zapewnić zabezpieczenie przede wszystkim dla funkcjonowania łóżek respiratorowych. Żołnierze WOT oraz wojsk operacyjnych są także zaangażowani od początku budowy szpitala w szereg innych zadań, m.in. rozładowują i rozmieszczają łóżka i sprzęt na terenie ogromnej hali MCK. Codziennie też z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczane są kolejne sprzęty i aparatury. Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

- To będzie bardzo nowoczesny szpital w centrum aglomeracji śląskiej, wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Także warunki pracy kadry medycznej w takim miejscu powinny być na najwyższym poziomie i będziemy robić wszystko, aby tak było. Nabór chętnych medyków do pracy w tej placówce oraz w pozostałych szpitalach tymczasowych nie został zakończony.  Zachęcam więc gorąco i mamy nadzieję, że kolejne osoby będą się rekrutować. Im więcej personelu medycznego, tym lepsza opieka nad chorującymi mieszkańcami – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. Blisko 60 z chętnych to lekarzy różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.

Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej. Wiemy już, że z PGG 50 ratowników wpierw z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.    

O ponowną pomoc w zapewnieniu kadry medycznej zaapelował dzisiaj m.in. do szefów izb lekarskich i pielęgniarskich wojewoda Jarosław Wieczorek podczas wideokonferencji. Przybliżył także na jakim etapie są prace w szpitalach tymczasowych oraz omówił obecną sytuację epidemiologiczną