Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Są opóźniania w realizacji społecznych projektów

29.10.2020 07:00 | 0 komentarzy | juk

Sprawdzamy, jak idzie realizacja projektów, które mieszkańcy Wodzisławia Śl. wybrali w ramach budżetu obywatelskiego.

Są opóźniania w realizacji społecznych projektów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W połowie lutego oficjalnie ogłoszono zwycięskie projekty zgłoszone w ramach wodzisławskiego budżetu obywatelskiego. 4428 mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu, wybrało osiem pomysłów. W puli budżetu było 500 tys. zł. Całkowity koszt realizacji pojedynczego projektu nie mógł jednak przekraczać 100 tys. zł. Jak idzie realizacja projektów, które mieszkańcy wybrali? Okazuje się, że wystąpiły opóźnienia.

Osiem zwycięskich projektów

Przypomnijmy, że najwięcej głosów spośród 27 zakwalifikowanych do głosowania projektów uzyskał pomysł pn. Oświetlenie ozdobne w centrum Zawady. Inicjatywa, na którą oddano 862 głosów, zakładała umieszczenie nowych ozdobnych latarń parkowych wraz z kloszami ozdobnymi wzdłuż chodnika przy ul. Długiej. Z ilością 449 głosów na drugim miejscu uplasował się projekt pn. Aktywny Górniok. Dzięki temu miała zostać wybudowana i zmodernizowana infrastruktura sportowo-rekreacyjna przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Radlinie II. Trzecim zadaniem, które planowano zrealizować w ramach wodzisławskiego budżetu obywatelskiego, był pomysł pn. Aktywny zakątek. Projekt otrzymał poparcie 446 osób i zakładał budowę miejsc rekreacji przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Z ilością 330 głosów miała zostać również zrealizowana inicjatywa pn. Wilchwiański plac zabaw. W efekcie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 powstanie nowy plac zabaw. Podobna infrastruktura powstanie również przy ul. Pałacowej w Kokoszycach. Na projekt ten zagłosowało 253 mieszkańców. Kolejnym wygranym pomysłem, była inicjatywa pn. Wodzisławskie Dni Seniora 2020. Zagłosowało na nią 203 osób. Na pomysł pn. Doświetlenie przejść dla pieszych z kolei oddano 78 głosów. W efekcie nowe punkty świetlne powstaną w rejonie niebezpiecznych przejść dla pieszych na terenie miasta. Ostatni projekt, jaki miał zostać zrealizowany, zakładał nasadzenia roślin ozdobnych w okolicy parkingu przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach. Na inicjatywę oddano 19 głosów.

Jedno zadanie zrealizowane

Jak przekazuje nam Mateusz Jamioła z wydziału dialogu, promocji i kultury w wodzisławskim magistracie aktualnie udało się w całości zrealizować tylko jedno zadanie. Chodzi o doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. 26 Marca, gdzie zamontowane zostały dwa znaki aktywne z pulsatorami LED oraz czujnikami ruchu pieszych, zestawem sterującym z komunikacją radiową i zasilaniem solarnym. Do końca października miasto czeka na opracowanie projektowe zadania dotyczącego wykonania oświetlenia ozdobnego w Zawadzie. W przypadku nasadzenia roślin ozdobnych w okolicy parkingu przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach opracowywana jest umowa na wykonanie zadania. – Wykonawca zobowiązany będzie sporządzić projekt nasady w terminie dwóch tygodni od momentu podpisania umowy. Urządzenie terenu, czyli zakup i nasada roślin ma zostać wykonana do końca listopada – wyjaśnia Jemioła. Z kolei projekt pn. Wodzisławskie Dni Seniora 2020 zostało wycofane z realizacji na wniosek projektodawcy.

Są opóźnienia

Wodzisławski urząd zawarł już umowy na opracowania zadań: Aktywny Zakątek Radlin II, Aktywny Górniok, Wilchwański Plac Zabaw, Plac Zabaw przy ul. Pałacowej w Kokoszycach. Termin ich realizacji upłynął jednak z końcem sierpnia i września. – Do pracowni projektowych zostały wysłane upomnienia oraz wezwania o przesłanie dokumentu potwierdzającego złożenie opracowań w Starostwie Powiatowym – mówi Mateusz Jamioła. – Za niedotrzymanie terminów umownych zostaną naliczone kary, jednakże płatność kar może zostać odroczona – dodaje. Ma to związek z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wydział inwestycji wodzisławskiego urzędu wystosował w tej sprawie już prośbą o interpretację przepisów do radców prawnych.

Kolejnej edycji nie będzie

Budżet obywatelski, czyli inaczej budżet partycypacyjny to jedna z najskuteczniejszych praktyk mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania miastem. Jest to zatem szansa na włączenie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach. W Wodzisławiu Śl. budżet obywatelski został przeprowadzony dwukrotnie: w 2015 r. i na przełomie 2019 i 2020 r. Czy w przyszłym roku również zostanie zorganizowany? – Patrząc na przedłużającą się procedurę tegorocznego budżetu obywatelskiego, nie jest planowana edycja na 2021 r. – informuje Mateusz Jamioła.

(juk)