Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Lekarzy przybyło, pielęgniarek i łóżek szpitalnych ubyło

30.09.2020 13:00 | 6 komentarzy | juk

– Na bieżąco prowadzimy działania mające na celu poprawę funkcjonowania szpitala – mówi szef wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy, prezentując efekty wdrażanego od zeszłego roku programu naprawczego placówki.

Lekarzy przybyło, pielęgniarek i łóżek szpitalnych ubyło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mniej miejsc w szpitalu

Przeprowadzona została także analiza wykorzystania łóżek szpitalnych. Jej konsekwencją było zmniejszenie ich liczby. Ostatecznie w szpitalu w Rydułtowach zmniejszono liczbę łóżek z 151 na 129, z kolei w szpitalu w Wodzisławiu Śl. z 237 na 221. Jak podkreśla dyrektor Kowalik, analiza była podparta takimi kryteriami jak m.in.: liczba hospitalizacji, liczba punktów wykonanych w ramach kontraktów z NFZ oraz wykorzystanie łóżek w każdym z oddziałów. – Aktualnie mamy taką liczbę łóżek, która pozwala nam zabezpieczyć pacjentów powiatu wodzisławskiego – mówi.

Więcej pracujących niepełnosprawnych

W ramach ograniczenia ponoszenia kosztów z tytułu opłat na Fundusz Rehabilitacyjny szpital podjął działania w dwóch kierunkach. Pierwszym było pozyskanie od pracowników zaświadczeń o orzeczeniu o niepełnosprawności. W czerwcu zeszłego roku pracowało 13 osób niepełnosprawnych, z kolei w czerwcu tego roku już 21. – Ponadto nawiązaliśmy współpracę z firmami posiadającymi status zakładu pracy chronionej. Dzięki temu mamy możliwość uzyskania ulg we wpłacie na PEFRON do wysokości 50% opłat – zauważa dyrektor Kowalik.

Koniec z doradzaniem za 10 tys. zł miesięcznie

Szef lecznicy we wrześniu zeszłego roku podjął decyzję o zakończeniu współpracy z zewnętrzną kancelarią prawną. Okazuje się bowiem, że wcześniej obowiązywały dwie umowy – jedna na typową obsługę prawną, a druga na doradztwo. Umowa na doradztwo opiewała na kwotę 10 tys. zł netto co miesiąc. To właśnie ona została rozwiązana. Dyrektor Kowalik wyjaśnia, że zdecydował się na rezygnację z tej usługi, bo jak stwierdził, „była to umowa na doradztwo zawarta z lekarzem, który do szpitala przyjeżdżał raz-dwa razy w miesiącu”.

Co jeszcze?

W raporcie wyszczególniono również efekty m.in.: pozyskiwania funduszy zewnętrznych na inwestycje i dodatkowych pieniędzy w ramach badań klinicznych, a także kontrole kosztów poszczególnych komórek organizacyjnych oraz sukcesywne dokonywanie przeglądów wewnętrznych aktów prawnych i procedur. – Na bieżąco prowadzimy działania mające na celu poprawę funkcjonowania szpitala – zapewnia Krzysztof Kowalik. Dodaje, że jego celem była przede wszystkim optymalizacja kosztów oraz zwiększenie liczby wykonywanych świadczeń, co przekłada się na poprawę sytuacji finansowej zakładu. – Należy zaznaczyć, że podejmowane działania realizowane są obecnie w poważnej sytuacji epidemiologicznej, co bezpośrednio przekłada się zarówno na postęp prac, jak i na uzyskanie pożądanych efektów – dodaje szef PPZOZ-u.

(juk)