Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Tytuł Rydułtowika Roku 2019 nadany dwójce laureatów [ZDJĘCIA]

12.09.2020 23:40 | 0 komentarzy | ska

Podczas finału sobotnich wydarzeń w Rydułtowach, na rynku odbyło się wręczenie statuetek dla laureatów "Rydułtowika Roku 2019" - tytułu przyznawanego przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Tytuł Rydułtowika Roku 2019 nadany dwójce laureatów [ZDJĘCIA]
Małgorzata Brzonkalik-Skowronek oraz Robert Grzybek - laureaci tytułu Rydułtowika Roku 2019. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tytuł Rydułtowika Roku 2019 nadany dwójce laureatów [ZDJĘCIA]

Dwójka zasłużonych mieszkańców Rydułtów została laureatami nagrody „Rydułtowika Roku 2019”. To Małgorzata Brzonkalik-Skowronek oraz Robert Grzybek.

Pani Małgorzata jest znana jako radna, jednak jej działalność jest bardzo szeroka. Od 20 lat pełni funkcję przewodniczącej Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego. To stowarzyszenie katolików przy Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością charytatywno–formacyjną mając pod opieką dzieci z rodzin potrzebujących na terenie miasta Rydułtowy, zwłaszcza parafii pw. Św. Jerzego. Opieką objętych jest rocznie około 30 rodzin, co w perspektywie 20 lat daje pokaźną liczbę dzieci. Kandydatka do nagrody jest także sekretarzem Rady Parafialnej od dwóch kadencji. Uczestniczyła w Miejskim Festiwalu Stowarzyszeń. Współpracowała od wielu lat z rydułtowskim hufcem harcerskim „Błękitne Niebo”. Wspólnie z Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadziła m. in. akcje „Tornister Pełen Uśmiechu” czy „Tak Pomagam” akcja zbierania produktów żywnościowych z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Pani Małgorzata jest zaangażowana w działalność wolontaryjną i ekumeniczną.

Drugim laureatem nagrody jest pan Robert Grzybek, łącznik AK i działacz podziemia antykomunistycznego. Cudem, kilka razy uniknął śmierci tuż przed końcem wojny w roku 1945. Od roku 1948 do 1983 był członkiem Zarządu Sekcji Piłki Nożnej GKS Naprzód 23 Rydułtowy, od 1956 pełnił funkcję Sekretarza Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Rybnik, od 1996 do 2008 r. również Skarbnika ZŚ ZPN Podokręgu Rybnik. W Rydułtowach był jednym z inicjatorów budowy obecnego stadionu sportowego i byłego obiektu basenu. W 1989 r. współtworzył jastrzębskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie przeniósł je do Wodzisławia Śląskiego i był na przemian jego sekretarzem i wiceprezesem. W 2019 roku Robert Grzybek otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Historia Roberta Grzybka została opisana w publikacji naszego wydawnictwa „100 autorytetów na 100-lecie niepodległości”.