Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

13.09.2020 07:00 | 3 komentarze | żet

Jubileusze siostry przełożonej raciborskiego klasztoru oraz sklepu z towarami kolonialnymi na Starej Wsi, nowy dar z Ameryki dla Polski, „uwolnienie” handlu kartoflami, prezent na jesienne słoty dla byłych żołnierzy, wreszcie konflikt o zabarwieniu politycznym w parafii Rogów – o tym wszystkim informowały Nowiny równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic we wrześniu 1920 r. 

Proboszcz kontra parafianie
zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 8 września 1920 r.

Jubileusz siostry przełożonej

Racibórz. 50-letni jubileusz ślubów zakonnych obchodzi 8 września Matka przełożona Józefa tutejszego klasztoru sióstr Urszulanek. Uroczystość odbędzie się w zaciszu klasztornem w gronie sióstr i uczennic.

Płaszcze dla byłych żołnierzy

Rybnik. Obwieszczenie. Tutejszy wojenny zarząd zaopatrzenia (Versorgungsamt) będzie wydawał do 15 września b.r. płaszcze cywilne. Wszyscy byli wojskowi, którym przysługuje prawo do poboru płaszcza cywilnego, a dotąd takowego nie otrzymali, powinni się zgłosić w dnie powszednie od godziny 9–11 przed południem w powyższym urzędzie. Papiery wojskowe należy ze sobą przynieść.

Nowy dar Ameryki dla Polski

Nowym dowodem sympatyi narodu amerykańskiego dla Polaków są przysłane Polsce za pośrednictwem Amerykańskiego Czerwonego Krzyża 2 ruchome szpitale polowe, czynne obecnie na froncie wołyńskim w Szepetowce i Zawiahiu*. Każdy szpital składa się z 8 namiotów czyli pawilonów, każdy o 100 łóżkach. Są one wspaniale zaopatrzone we wszelkie środki lekarskie i szpitalne. Posuwając się w ślad za zwycięską armią polską szpitale te uratowały życie setkom dzielnych żołnierzy polskich, którzy wprost z pola walki, okryci kurzem i ranami, znajdują w nich komfort i serdeczną opiekę. Nowy ten dar narodu amerykańskiego wartości setek tysięcy marek jest nowym dowodem przyjaźni Amerykanów dla naszej młodej Republiki. Pomoc ta, jak wszystko co Czerwony Krzyż amerykański sprowadza do Polski, jest udzielona zupełnie bezpłatnie.

* Mowa o froncie wojny polsko–bolszewickiej.