Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

PKS w Raciborzu obronił się przed pandemią. Przewoźnik wraca na trasy

03.09.2020 07:00 | 0 komentarzy | żet

Pandemia nie pokonała raciborskiego PKS–u. Firma przetrwała trudny czas. Teraz wraca do pracy na pełnych obrotach. Flotę przewozową zasiliły nowe autobusy, które zastąpiły najbardziej wysłużone jednostki. Ponadto w ofercie PKS–u znalazły się również bezpłatne przejazdy dla seniorów. Jednocześnie trwają negocjacje z samorządami Opolszczyzny w sprawie przejęcia części tamtejszego rynku przewozów.

PKS w Raciborzu obronił się przed pandemią. Przewoźnik wraca na trasy
- Zachowaliśmy płynność finansową, wszystkie zobowiązania realizowaliśmy na bieżąco. Można powiedzieć, że spółka pomimo braku pasażerów nie ucierpiała znacząco. Nasz wynik finansowy jest bliski zeru - mówi o sytuacji PKS-u w ostatnich miesiącach prezes Damian Knura.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkie zaciskanie pasa

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu ma za sobą trudny okres działania w warunkach pandemii. Wraz z zawieszeniem zajęć w szkołach i wprowadzeniem zdalnej edukacji, firma utraciła wpływy ze sprzedaży biletów uczniom dojeżdżającym do raciborskich szkół. Aby przetrwać, trzeba było ciąć koszty. Dużym zrozumieniem sytuacji wykazała się załoga, która dobrowolnie zgodziła się na zmniejszenie wymiaru pracy do 3/4 etatu. Na bezpłatne urlopy przeszli pracownicy, którzy posiadali inne źródło utrzymania niż praca w PKS (działalność gospodarcza, renta, emerytura).Ponadto wyrejestrowano część autobusów, które z uwagi na zmniejszenie częstotliwości kursów, nie były potrzebne. Oprócz tego firma sięgnęła po środki z tzw. Tarczy Antykryzysowej na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Na trzy miesiące zawieszono również płatność składek ZUS.

– Działania, które podjęliśmy z załogą, spowodowały, że w najgorszych miesiącach nasze koszty spadły nawet o 60%. Część naszych kosztów pokryły również samorządy powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, z którymi mamy podpisane umowy na realizację transportu – mówi Damian Knura, prezes PKS w Raciborzu.

Powrót do normalności... w czasie epidemii

W ostatnich dniach sierpnia pracownicy PKS w Raciborzu przygotowywali firmę do ponownego rozruchu na pełnych obrotach. Obecnie, wraz z powrotem uczniów do szkół, wszyscy pracownicy firmy wrócili do pracy w pełnym wymiarze.

Dowóz uczniów do raciborskich szkół odbywa się w dwóch turach – na godz. 8.00 oraz na godz. 9.50 (tak jak rozpoczynają się lekcje w szkołach ponadpodstawowych). To samo dotyczy odwozu.

Wszystkich pasażerów PKS obowiązuje noszenie maseczek. Dodatkowo mogą oni skorzystać ze środków dezynfekujących, które są dostępne w każdym autobusie.

Bezpłatna komunikacja dla seniorów

Z istotnych nowości, które ma do zaoferowania PKS od 1 września, należy wymienić bezpłatną komunikację dla seniorów (warunkiem jest ukończenie 70. roku życia). – Celem zarządu powiatu raciborskiego jest rozwój tego przedsiębiorstwa. Stąd nowe inicjatywy, nowe pomysły. Jednym z nich było wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla seniorów. Poddaliśmy go pod dyskusję na forum wójtów powiatu raciborskiego. Cieszy nas, że udało się przekonać do tej inicjatywy wszystkie gminy, również Racibórz – mówi starosta Grzegorz Swoboda.Tak więc gminy, które już teraz dokładają się do utrzymania komunikacji PKS–u na niektórych liniach*, będą partycypować również w kosztach bezpłatnych przewozów dla seniorów.

Wejście na Opolszczyznę

Aktualnie Powiat Raciborski prowadzi również negocjacje z gminami Opolszczyzny, które sąsiadują z naszym powiatem. Rozchodzi się o porozumienie w sprawie utrzymania komunikacji na liniach prowadzących do Kietrza, Baborowa, Polskiej Cerekwi oraz gminy Cisek. – Obszar Opolszczyzny ciąży do Raciborza i dlatego chcemy rozwijać się w tym kierunku. Zależy nam, abyśmy jadąc np. do Kietrza mieli zleconą organizację przewozów na tej linii – mówi prezes PKS Damian Knura. Rozmowy w tej sprawie wciąż trwają. Zarząd PKS oraz władze Powiatu Raciborskiego liczą, że finalnie negocjacje doprowadzą do zawarcia porozumień podobnych do tego, jakie udało się zawrzeć z gminą Lyski, która partycypuje w kosztach utrzymania linii PKS na swoim terenie, co jednocześnie pozwala zapewnić kompleksową obsługę transportową na tym obszarze.

Wojtek Żołneczko

* Formalnie Powiat Raciborski jest zobligowany do zapewnienie transportu wyłącznie do stolic gmin. W praktyce PKS realizuje transport również do innych miejscowości. Od zeszłego roku gminy dokładają się do utrzymania tych linii, które bez dofinansowania byłyby nierentowne.