Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Wszystkie auta posła

02.08.2020 19:00 | 0 komentarzy | ska

W świecie polityki można mieć także czas na pasję. W tym przypadku to kolekcjonowanie miniaturowych klasyków polskiej motoryzacji.

Wszystkie auta posła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

REGION Okazuje się, że biura poselskie mogą być nie tylko miejscami spotkań z mieszkańcami i załatwiania spraw, ale również swego rodzaju galerią. Tak jest w przypadku posła Grzegorza Matusiaka, który w swoim biurze w Jastrzębiu-Zdroju kolekcjonuje… modele samochodów osobowych i autobusów z okresu PRL i nie tylko.

Wchodząc do biura posła Grzegorza Matusiaka w Jastrzębiu-Zdroju przy Mazowieckiej ma się wrażenie, że wchodzi się do galerii, specyficznego muzeum albo pokoju dziecięcego. Na ścianach i w gablotach znajduje się bowiem mnogość różnego rodzaju miniatur samochodów. – Skoda, polonez, żiguli, wartburg – wymienia poseł, wskazując konkretne modele. – Miniaturki zbieram od początku mojej kadencji sejmowej, od 2011 roku. Model, od którego wszystko się zaczęło to warszawa M20, dzisiaj stoi na specjalnym miejscu i mam trzy wielkości. Pierwszy dostałem od kolegi. Największy ma wartość ponad 3 tys. zł i jest w pełni ruchomy. Kręcąc korbką otwierają się szyby, światła świecą po zapaleniu, chyba tylko wycieraczki nie są ruchome – mówi poseł, wskazując czerwoną warszawę na specjalnym miejscu, gdzie na ścianie widnieje dodatkowo duże zdjęcie tego samego samochodu. Ten model jest szczególny, bo właściciel kolekcji pamięta go z dzieciństwa. – Kiedy miałem może 5 lat jechałem z rodzicami do Łodzi i wtedy właśnie jechaliśmy takim taxi. Do tej pory pamiętam to przeżycie, gdy na dworcu Łódź Kaliska wsiadałem do tego samochodu. Prawie cała ta kolekcja to dla mnie taka sentymentalna podróż – podkreśla poseł Grzegorz Matusiak.

Małe i duże klasyki motoryzacji

Część miniatur pochodzi z sąsiednich krajów. Wśród nich jest np. samochód rakietowy z Rosji, który nawet wydaje odgłosy wystrzału. Są wartburgi z NRD, są auta produkcji czechosłowackiej. – Użytkowałem kiedyś citroena, dlatego w kolekcji też znalazł swoje miejsce. Mam także modele, które otrzymałem od znajomych z podróży zagranicznych. Jest drewniany model z Malezji, a także riksze. Poseł też przywozi małe auta z podróży zagranicznych.

Patrząc w gabloty nie sposób nie zauważyć charakterystycznej czarnej wołgi, która według miejskich legend była odpowiedzialna za porwania ludzi. Jest też model warszawy, którą jeździł biskup Karol Wojtyła od 1958 do 1977 roku. To także model M20, ale w odpowiednim kolorze i w opisanym pudełku. W kolekcji nie brakuje oczywiście maluchów. Podobnie jak duża warszawa, na specjalnym miejscu w biurze posła stoi duży model fiata 126p, również w pełni ruchomy i z idealnie odwzorowanym silnikiem.

Ludzie:

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm