Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Prezydent Polowy mówił radnym o rewolucyjnych propozycjach dla oświaty

23.07.2020 12:35 | 3 komentarze | ma.w

Miasto Racibórz wydało w 2019 roku prawie 70 milionów złotych na szkoły i przedszkola. Subwencji z ministerstwa nie starczyło nawet na płace nauczycielskie. Głowę miasta pytano 22 lipca na forum komisji oświaty jak sprostać rosnącym wydatkom oświatowym przy problemach budżetowych Raciborza?

Prezydent Polowy mówił radnym o rewolucyjnych propozycjach dla oświaty
Dariusz Polowy prezydent Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat podjęła radna Ludmiła Nowacka, która przez lata odpowiadała w magistracie za raciborską oświatę. Wspomniała o spodziewanych podwyżkach płac nauczycieli, które mają być wypłacane już od września. Radny Marcin Fica był ciekaw czy subwencja z ministerstwa edukacji pokrywa wynagrodzenia kadry oświatowej. Skarbniczka Raciborza Beata Koszowska - Gralak przyznała, że tych pieniędzy nie wystarcza na opłacenie wszystkich zatrudnionych w raciborskich szkołach i przedszkolach.

Ludmiła Nowacka zasugerowała, by władze Raciborza wystosowały apel do władz centralnych o zwiększenie subwencji, a najlepiej zrobiły to w szerszym samorządowym gronie.

- Inaczej będziemy tylko zaciskać pasa, przesuwać problem, wybierać gdzie zmniejszać nakłady, co likwidować, a i tak to wszystko będzie godziło w jakość nauczania i ofertę edukacyjną dla uczniów - skwitowała liderka „Łączy nas Racibórz”.

Prezydent Dariusz Polowy podkreślił, że na forach samorządowych toczą się dyskusje na temat przyszłości oświaty i on bierze w nich czynny udział. - Są omawiane propozycje rewolucyjne, aby pensje nauczycielskie opłacane były z budżetu centralnego, a budynki dla oświaty zapewniał samorząd. Mówi się też o tym, żeby całą edukację wydzielić z samorządu i finansować ją ze szczebla centralnego. Mniej jest głosów, by zwiększyć subwencje - powiedział radnym z komisji oświaty włodarz Raciborza.

Polowy wskazał też, że wśród koncepcji reform są takie, żeby za edukację w kraju był odpowiedzialny jeden podmiot. - Bo teraz odpowiedzialność się rozmywa i nie wiadomo kto jest stroną sporu. Są też głosy, jakie będą dalsze losy karty nauczyciela - uzupełnił D. Polowy.

Prezydent zaznaczył, że chodzi o poziom dyskusji o ustawie, czyli na poziomie parlamentarnym. - Problem jest często podnoszony. Nawet sytuacja z Covidem-19 nie zmieniła priorytetu, jakim dla samorządów jest dyskusja na temat wydatków oświatowych. To tak istotny problem dla samorządu - zaznaczył D. Polowy. Dodał przy tym, że stara się, by w Raciborzu wydano te pieniądze „jak najbardziej racjonalnie”.

Przewodnicząca komisji oświatowej Zuzanna Tomaszewska przypomniała radnym, że dyskusja o racjonalizacji wydatków oświatowych wciąż jest aktualna. - Zwiększenia subwencji są niższe od realnych wydatków - podsumowała wymianę opinii na posiedzeniu w magistracie.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty