Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Pytania o usprawnienie pracy Sanepidu

11.07.2020 19:00 | 5 komentarzy | juk

Czy oddelegowanie dodatkowych osób poprawiłoby działalność wodzisławskiej stacji sanitarnej w zakresie kontaktu z petentami? Okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. – Trzeba to przemyśleć – mówi tamtejsza pani dyrektor.

Pytania o usprawnienie pracy Sanepidu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Dyskusję rozpoczął radny Ireneusz Serwotka. – Z okien budynku starostwa widać, że pod siedzibą naszego Sanepidu stoi kolejka osób. Od wielu już dni się tam pojawia. Dziwię się, że na to nikt, czy to zarząd powiatu, czy zespół ds. zarządzania kryzysowego, nie reaguje – mówił. Dodał, że starostwo powinno natychmiast interweniować, dostrzegając takie sytuacje. – Ci ludzie zasługują na pomoc. To są nasi mieszkańcy – podkreślał radny Serwotka. Zaapelował do władz starostwa o realną pomoc wodzisławskiemu PSSE, tak aby problemy mieszkańców ze skontaktowaniem się ze Stacją zostały rozwiązane. Również radna Jolanta Górecka powiedziała, że codziennie otrzymuje od mieszkańców naszego regionu wiele telefonów, którzy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni przebywają na kwarantannie i nie mają żadnych informacji z Sanepidu np. kiedy przyjedzie do nich wymazobus, aby pobrać wymazy do badań. – Nie mogą takie sytuacje ciągnąć się bez końca – apelowała.

Pomoc kadrową trzeba przemyśleć?

Do słów radnych jako pierwsza odniosła się dyrektor PSSE Barbara Orzechowska. – Jeszcze niedawno w wypowiedziach medialnych wojewody śląskiego, pod którego jurysdykcją się znajdujemy, można było usłyszeć, że nie życzy on sobie, żeby samorządy pomagały Sanepidom – zaczęła. Dodała jednak, że otrzymała już pozwolenie, aby z takiej możliwości pomocy skorzystać. – Musimy w tym zakresie działać ostrożnie – podkreśliła pani dyrektor. – Muszę dobrze przemyśleć, do czego i jakie osoby byłby potrzebny. Żeby się potem nie okazało, że będą większymi „przeszkadzaczami” i by nie blokowały jednocześnie moich pracowników – dodała. Zwróciła uwagę, że Stacji pomagają już pracownicy Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wspierali ją również pracownicy z innych Sanepidów.

Starostwo zapewnia, że działa

Starosta Leszek Bizoń poinformował, że co dwa-trzy tygodnie spotyka się wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem na telekonferencji. W trakcie tych spotkań poruszał kwestię różnych form pomocy wodzisławskiemu Sanepidowi. Wówczas wojewoda tłumaczył, że oddelegowanie tam pracowników np. samorządowych jest obwarowane różnego rodzaju obostrzeniami m.in. ochroną danych osobowych. – Uważam, że zarząd powiatu realizuje prawidłowo wszystkie działania, zgodnie z kompetencjami własnymi – podkreślił starosta Bizoń. Dodał, że nie widzi potrzeby zwoływania zespołu ds. zarządzania kryzysowego. – Jestem w stałym kontakcie z jego członkami, którzy są za różne kwestie odpowiedzialni. Cały czas działamy – zapewniał. Odpowiadając staroście, radny Serwotka podkreślał, że chciał zwrócić uwagę na pewne problemy.(juk)

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski