Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Raciborski PKS wznawia połączenia autobusowe w gminie Lyski

03.07.2020 09:41 | 1 komentarz | żet

Dobra wiadomość dla mieszkańców korzystających z komunikacji autobusowej na trasie Racibórz - Lyski - Racibórz. 3 lipca PKS w Raciborzu przywrócił większość zawieszonych wcześniej kursów tej relacji.

Raciborski PKS wznawia połączenia autobusowe w gminie Lyski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, 26 czerwca Starostwo Powiatowe w Raciborzu informowało o zmianie rozkładu jazdy autobusów PKS. Od 1 lipca do odwołania zawieszono kursy na linii Racibórz - Lyski - Rydułtowy. Pozostawiono jedynie te kursy, z których korzysta młodzież dojeżdżająca do szkół w Raciborzu. Jednak w czasie wakacji również te połączenia przestały być obsługiwane.

Powiat Raciborski, który jest głównym właścicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Raciborzu, wskazywał, że zawieszenie kursów wynika wprost z braku porozumienia z gminą Lyski w kwestii finansowania nierentownych kursów. Dodajmy, że w podobne porozumienia Powiat Raciborski zawarł z siedmioma gminami Ziemi Raciborskiej. Zasada jest prosta - siatka połączeń PKS na terenie gmin zostaje utrzymana w dotychczasowym kształcie, jeśli gminy dokładają się do utrzymania przewoźnika. W przeciwnym wypadku PKS ogranicza kursowanie wyłącznie do stolic gmin, gdyż formalnie Powiat Raciborski zobowiązany jest do zapewnienia komunikacji tylko w takim wymiarze. Organizacja komunikacji na terenie poszczególnych gmin należy do samych gmin. Tak więc jeśli gminy nie chcą dokładać sie do kursów organizowanych przez PKS w Raciborzu, muszą liczyć się z likwidacją połączeń PKS-u na swoim terenie i koniecznością organizacji transportu na własną rękę.

Nic dziwnego, że włodarze gmin powiatu raciborskiego, chcąc nie chcąc, doszli do porozumienia z powiatem w kwestii finansowania PKS-u. Pozostał problem finansowania połączeń przez gminę Lyski, która znajduje się w powiecie rybnickim. Powiatowi Raciborskiemu zależy na obsłudze połączeń w tym regionie ze względu na tamtejszych uczniów, którzy dojeżdżają do szkół średnich w Raciborzu. Szkoły te, podobnie jak PKS, podlegają pod Powiat Raciborski. Im więcej uczniów, tym lepiej dla powiatowym szkół, bo dzięki temu nie trzeba ograniczać wymiaru pracy nauczycieli w tych placówkach (a nawet zwalniać nauczycieli). Stąd utrzymywanie przez Powiat Raciborski porannych i popołudniowych połączeń do gmin w sąsiednich powiatach, m.in. do gminy Lyski, z których młodzież korzysta w roku szkolnym. Obsługa pozostałych połączeń uzależniona jest jednak od wspomnianego wcześniej współfinansowania przez gminy.

W przypadku Lysek rozmowy stanęły w martwym punkcie, dlatego też władze Powiatu Raciborskiego sięgnęły po ostateczny środek negocjacji - zawieszenie do odwołania tych połączeń. Ta metoda okazała się skuteczna, gdyż po niespełna dwóch tygodniach udało się dojść do porozumienia z gminą Lyski. Władze Lysek zgodziły się współfinansować połączenia PKS-u na swoim terenie, dzięki czemu zawieszone wcześniej kursy autobusów zostały przywrócone.

Finalnie 3 lipca przywrócono kursy PKS z Lysek w kierunku Raciborza o godzinach 7:00, 9:15, 12:45 i 16:00, a także odjazdy z Raciborza w kierunku Lysek o godzinach: 8:40, 12:10, 15:15 i 17:30.