Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Dotacja była mizerna czy nie?

12.06.2020 19:00 | 0 komentarzy | juk

Zaiskrzyło na minionej sesji rady powiatu między członkinią zarządu powiatu Kornelią Newy a radnym Ireneuszem Serwotką. Poszło o to, co jeden z rajców powiedział w trakcie poprzedniego posiedzenia.

Dotacja była mizerna czy nie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Ostatnia sesja rady powiatu wodzisławskiego odbyła się 27 maja. Data wybrana została nieprzypadkowo, bo właśnie wtedy obchodzona była 30. rocznica odbudowy polskiej samorządności. W błędzie jest ten, kto myślał, że właśnie z tego powodu radni zrezygnują ze słownych potyczek, których w trakcie poprzednich obrad nie brakowało.

Reakcja na słowa radnego

Podczas kwietniowej sesji rada powiatu udzieliła dotacji celowej Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Wówczas przekazano pieniądze od pięciu samorządów. Wodzisław Śl. przekazał 300 tys. zł, z kolei Radlin, Rydułtowy i Gorzyce – po 20 tys. zł, a Mszana – 7,7 tys. zł. Dyskusja samorządowców dotyczyła właśnie kwestii poziomu przekazanych pieniędzy. Rozpoczęła ją członkini zarządu radna Kornelia Newy, która przypomniała, że Serwotka na kwietniowym posiedzeniu rady powiatu uznał, że jeden z samorządów przekazał zbyt małą kwotę, nie wymieniając jednak, o który samorząd chodzi. Serwotka miał mówić o mizernej kwocie przekazanej przez jeden z samorządów. – Wypowiadając tę opinię, jedynie delikatnością radnego w jego mniemaniu było niewymienianie nazwy tego miasta. To zwykła perfidia, bo chyba nie trudno było się domyślić, do kogo była skierowana ta złośliwość – powiedziała radna. Jej zdaniem, radnemu Serwotce chodziło o dotację, jaką przekazało miasto Rydułtowy. – Był to naprawdę nietakt nieprzystający radnemu, przedstawicielowi organu odbierającego darowiznę – podkreśliła Newy. – My rydułtowicy nie mamy sobie nic do zarzucenia. A pomoc jest adekwatna do budżetu miasta i jest wyrazem troski o szpital – zakończyła swoje wystąpienie Kornelia Newy.

Wojna wodzisławsko-rydułtowska?

Radny Ireneusz Serwotka nie pozostawił bez komentarza wypowiedzi koleżanki z rady. – Dziwię się radnej Newy, że zdecydowała się na taką wypowiedź. Jeżeli się cytuje, to trzeba cytować, to co jest napisane. W tym protokole przy mojej wypowiedzi nie jest nigdzie napisane słowo „mizerna”. Proszę mi nie wmawiać słów, których nie powiedziałem – mówił stanowczo. Radny Serwotka wyjaśnił, że mówiąc o niesatysfakcjonującej kwocie jednej z dotacji, nie miał na celu wywoływać wojen między samorządami. – Jeżeli jako rydułtowiczka pani radna poczuła się dotknięta moją wypowiedzią, to przepraszam, choć nie wiem za co – mówił Serwotka. Podziękował również wszystkim darczyńcom, którzy wspomogli PPZOZ w ostatnim czasie. – Jako radny z Wodzisławia Śl. jestem dumny, że tamtejsza rada razem z prezydentem stanęła na wysokości zadania i przekazała poważną kwotę 300 tys. zł – podkreślił.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski