Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Sesja nadzwyczajna. Klima zażądał przeprosin od Polowego i Fiołki

03.06.2020 20:29 | 5 komentarzy | ma.w

Za wypowiedź włodarza miasta o "cynicznym i ohydnym uprawianiu polityki" po krótkiej sesji z 27 maja szef klubu RSS Nasze Miasto (wypowiedź na konferencji posesyjnej) Piotr Klima zażądał od przewodniczącego rady miasta i prezydenta Raciborza przeprosin - na sesji i w mediach. Swoje żądanie poprzedził obszernym oświadczeniem na sesji.

Sesja nadzwyczajna. Klima zażądał przeprosin od Polowego i Fiołki
Piotr Klima przemawiał na nadzwyczajnej sesji 3 czerwca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Procedowanie na sesji opisane jest w statucie miasta:

Stosowne zapisy stanowią :

§ 31.

Po otwarciu sesji Przewodniczący Rady stwierdza na podstawie listy obecności

prawomocność obrad i stawia pytanie o ewentualny wniosek w sprawie zmiany porządku obrad.

§ 39.

2. Wnioski formalne Przewodniczący Rady poddaje pod dyskusję po dopuszczeniu jednego głosu „za” i jednego głosu „przeciwko” wnioskowi, po czym poddaje sprawę pod głosowanie.

Powyższe zapisy nie uprawniają Przewodniczącego do recenzowania wniosków formalnych. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa , wykładniami i komentarzami oraz wyrokami sądów administracyjnych rola Przewodniczącego Rady jest usługowa , Przewodniczący musi dopuścić do dyskusji nad wnioskiem ( jedna opinia za wnioskiem druga przeciw) ma taki obowiązek ,a następnie poddać wniosek formalny pod głosowanie.

Przewodniczący Rady nie ma również żadnego ustawowego prawa ingerować w wypowiedzi radnych, recenzować ich ani pouczać jak powinny one brzmieć, jeśli wypowiedz radnego nie zakłóca porządku obrad. Pouczanie w trakcie ostatniej sesji radnego Szukalskiego ,którego wypowiedz nie zakłócała obrad rady , było przekroczeniem kompetencji Przewodniczącego. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, nie ma zgody na cenzurowanie wypowiedzi radnych.

Ocena prawidłowości działania Rady Miasta i stanowienia w trakcie jej obrad aktów, należy do Wojewody lub Sądu Administracyjnego a nie do Prezydenta czy też Przewodniczącego Rady Miasta.

Mój wniosek o zmianę porządku obrad złożony na początku sesji w dniu 27 maja 2020 był jak najbardziej zgodny z Ustawą o samorządzie gminnym i Statutem miasta. To niedopuszczenie do procedowania tego wniosku przez Przewodniczącego Rady, z poparciem Prezydenta, łamało powyższe przepisy, co więcej mogło nosić znamiona czynu opisanego w art. 231 Kodeksu Karnego.

Zdementowania wymaga również informacja podawana opinii publicznej ,ze radni w dniu 27 maja 2020 nie przegłosowali porządku obrad, co jest oczywistą nieprawdą bo radni ten porządek przegłosowali ,odrzucając go znacząca większością głosów.

Osobnego wyjaśnienia i zdementowania wymaga tak bardzo podkreślana w komunikacie prasowym i wywiadzie Prezydenta ,konieczność zasięgania opinii prezydenta dla uzyskania zgody na wystąpienie w trakcie sesji osoby nie będącej radnym. Na sesji wielokrotnie występują osoby nie będące radnymi np. urzędnicy magistratu, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta, prezesi spółek i to bardzo często na życzenie radnych. Nie wymaga to żadnego uzgadniania z Prezydentem Miasta ani zasięgania jego opinii w tej materii.

Również obywatele, mieszkańcy tej czy innej wspólnoty samorządowej chcąc skorzystać ze swojego prawa do wstępu na sesje rady miasta bez żadnych uzgodnień z Prezydentem , mogą to zrobić i nie muszą być przy tym biernymi obserwatorami. Prawo wstępu na te zgromadzenia oznacza bowiem, że mogą również zabierać głos – zadawać pytania, wygłaszać opinie, etc., oczywiście z poszanowaniem pewnych reguł i autonomii działania organu władzy publicznej jakim jest rada gminy.

Reguluje to precyzyjnie Statut miasta :

§ 36.(….)

3. Przewodniczący Rady może udzielić głosu osobie nie będącej radnym

Jedyne co wymaga wcześniejszej zgody Przewodniczącego ,po zasięgnięciu opinii (niekoniecznie pozytywnej) Prezydenta to procedura zapraszania imiennie gości na sesję ( wcale nie muszą przemawiać) . Zaproszenie gościa jest inicjatywą pojedynczego radnego i jest to zupełnie odmienna procedura od procedowania wniosku formalnego o zmianę porządku obrad ,dopuszczającego do dyskusji z udziałem zaproszonego eksperta w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności. W tym wypadku decyduje Rada Miasta i żadne działania Przewodniczącego ani opinie Prezydenta nie mogą w swobodnym podejmowaniu tej decyzji Radzie Miasta przeszkadzać .

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz